Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:23
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamojskie ulice. W cieniu Domu Centralnego

Pod koniec XIX wieku większość placów przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego kupił Józef Czernicki, ławnik miejski. Potem jedną z nieruchomości sprzedał Zamojskiemu Towarzystwu Oszczędnościowo-Pożyczkowemu, które zadecydowało o budowie domu dochodowego. Tak powstała "Centralka" – jedna z najokazalszych kamienic w Zamościu. Wizytówka ul. Żeromskiego.
Zamojskie ulice. W cieniu Domu Centralnego

W tym budynku działała popularna restauracja. Jako chłopiec czasami tam zaglądaliśmy przez kraty w oknach. Widzieliśmy ludzi goszczących się, pijących wódkę. Ten świat dorosłych był dla nas bardzo ciekawy – wspomina urodzony w 1954 (na Starym Mieście) Marek Jawor, wydawca, regionalista i autor wielu publikacji o Zamościu. – Tam były dwie sale bankietowe. W jednej z nich, na takim specjalnym podeście, bardzo często grywały jakieś zamojskie zespoły muzyczne. Być może występowały nawet codziennie.   

Kasa za betonowym murkiem

Zamojski Dom Centralny powstał w ciągu 13 miesięcy. Okazała kamienica była połączona z dwupiętrową oficyną w części wschodniej. Oddano ją do użytku 1 lipca 1911 r. Uznano wówczas ów budynek za najpiękniejszy na Starym Mieście. Zachwyt budziła m.in. jego secesyjna elewacja oraz okna w różnych kształtach. W gmachu mieściło się wiele ważnych instytucji, m.in.: Ziemiańskie Towarzystwo Wzajemnego Kredytu, Polska Kasa Bezprocentowa czy Księgarnia Polska. Można było także odwiedzić sklepy galanteryjne, salę widowiskową "Oaza" czy działającą od 1912 r. słynną restaurację "Centralna". 

Jej stałymi bywalcami byli m.in. dziedzice okolicznych majątków, wojskowi oraz przedstawiciele zamojskiej inteligencji. Klientem tej restauracji był także Bolesław Leśmian, uważany za jednego z najwybitniejszych poetów naszego kraju. Lokal działał także po wojnie, już jako "Centralka". 

– Odwiedzałem ją w maturalnej klasie. To było ważne miejsce spotkań mieszkańców Zamościa (teraz w pomieszczeniach dawnej "Centralki" mieści się redakcja "Kroniki Tygodnia" – przyp. red.). Nie tylko tam jednak bywano – opowiada Marek Jawor. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama