Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nasza pomoc jest wymierna

Rozmowa z dr. Marcinem Romanowskim, wiceministrem sprawiedliwości, o działaniach Funduszu Sprawiedliwości i skali pomocy.
Nasza pomoc jest wymierna

Panie ministrze, zadeklarował Pan pomoc osobom pokrzywdzonym w naszym regionie. Jaka będzie jej skala?

- Już wsparliśmy ochotnicze straże pożarne w ponad stu miejscowościach regionu kwotą ponad czterech milionów złotych. To nie koniec. Teraz podpisujemy listy intencyjne w ramach "Sieciowania pomocy", czyli Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019-21, który został przyjęty w zeszłym roku przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Program ten obejmuje udzielanie wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, a także świadkom przestępstw. W całej Polsce tworzymy Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, na którą składa się aż 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych. Działa już także infolinia służąca pomocą ofiarom przestępstw. Ważne jest to, aby każdy, kto został pokrzywdzony przestępstwem, miał świadomość, że może liczyć na naszą pomoc.

Pierwsze ośrodki już działają w Zamościu, Parczewie i Lublinie...

- Tym ośrodkom podporządkowane są liczne punkty lokalne, dla przykładu w Chełmie punkt pomocy działa przy ul. Pocztowej 42/43. Zapraszamy tam we wtorki i czwartki od godziny 8 do godziny 16. Jeśli ktoś nie chce lub nie może przyjść osobiście na spotkanie z naszym pracownikiem, może skorzystać z ogólnopolskiej infolinii 222 309 900 lub z telefonu alarmowego dla regionu - nr 504 806 438. Dodatkowo mamy telefon alarmowy dedykowany dla Chełma - 887 219 361. Numery te są czynne przez cały tydzień.

System pomocy wymaga poszerzonej współpracy z instytucjami gminnymi i powiatowymi,  a także koordynacji z działaniami organizacji pozarządowych, kontaktów z przedstawicielami prokuratury, sądów, ale przede wszystkim z policją i strażą pożarną. Rozpoczęliśmy w ubiegłym tygodniu cykl spotkań, które mają jeszcze bardziej usprawnić działanie tego mechanizmu.

Takie listy intencyjne podpisał Pan już w kilku miastach, m.in. w Hrubieszowie, Zamościu, Włodawie Parczewie, Tomaszowie i Biłgoraju...

- Dowiedzieliśmy się, że w tych miastach problemem jest brak informacji. Wiele osób nie wie, gdzie i po jaką pomoc się zgłosić. Chcemy, aby w naszych punktach pomocy było jeszcze więcej psychologów oraz psychoterapeutów dziecięcych, ponieważ ich brak wskazali mieszkańcy między innymi Włodawy i Hrubieszowa. W Parczewie i Białej Podlaskiej wskazywano na problemy z dojazdem z mniejszych miejscowości, ale to też uda się nam w dużej mierze rozwiązać, ponieważ finansujemy dojazdy dla osób potrzebujących pomocy. Planujemy też wprowadzenie do systemu punktów mobilnych, żeby to eksperci dojeżdżali częściej do np. osób starszych.

Czy w punktach będzie można szukać wsparcia materialnego?

- Taka pomoc jest potrzebna w szczególności ofiarom przemocy domowej, kobietom, które opuszczają rodzinny dom razem z dziećmi. Pojawiają się konkretne potrzeby – pieniądze na jedzenie, ubrania, dach nad głową. Mamy środki na dofinansowanie do mieszkania czy stancji na okres przejściowy, który trwa tygodnie lub miesiące. Program obejmuje także m.in. finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych, dostosowanie lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem, jeśli utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa, bonów żywnościowych, kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej, a nawet finansowanie kosztów zorganizowanego wyjazdu uprawnionego małoletniego.

Ofiarom przemocy czy poszkodowanym w wyniku przestępstw udzielamy dofinansowania do zakupu leków, czy środków leczniczych. Bardzo często potrzebna jest pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna, czy psychiatryczna. Pokrywamy także koszty rehabilitacji osoby pokrzywdzonej przestępstwem.

Wszyscy ci fachowcy są dostępni w punktach i wsparcie jest darmowe?

- Nasza bezpłatna pomoc dotyczy osób pokrzywdzonych i ich najbliższych. Pomoc psychologiczna oferowana jest także świadkom przestępstw. Na stronie Funduszu Sprawiedliwości pod adresem www.funduszsprawiedliwści.gov.pl jest dostępna pełna informacja o ośrodkach pomocy, łącznie z ich adresami i numerami telefonów, a także godzinami przyjęć. Można także zadzwonić na numer infolinii 222 309 900. Infolinia czynna jest przez cały tydzień, 24 godziny na dobę. Obsługiwana jest także w języku ukraińskim. Tam można otrzymać bezpośrednio poradę prawną czy psychologiczną.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama