Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:33
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Zwierzyniec: Ratować czy rozebrać i odbudować?

Drewniany dom należący kiedyś do Aleksandry Wachniewskiej, wybitnej malarki i orędowniczki roztoczańskiej przyrody, wygląda coraz gorzej. Miłośnicy Zwierzyńca są rozgoryczeni. Burmistrz także jest za tym, aby zabytkowy dom ratować. Ale wszystko wskazuje na to, że uratować go się nie da.
Dom Aleksandry Wachniewskiej w Zwierzyńcu

Przykro patrzeć na ten zabytkowy, niszczejący budynek – mówi Tomasz Gajewski, społecznik i miłośnik Zwierzyńca, autor m.in. albumu pt. "Aleksandra Wachniewska, malarka Roztocza". – Mieszkała w nim przecież osoba mające ogromne zasługi dla miasta i całego regionu. Ten dom jest pozostałością po niej, piękną i unikatową pamiątką. 

 – Ganek tej budowli zaczyna się rozpadać, próchnieć, rozłazić – dodaje jeden z mieszkańców Zwierzyńca (spotkaliśmy go obok dawnego domu Wachniewskiej). – Kiepsko wyglądają także murszejące ściany. Nie wiem czy ten dom przetrzyma w takich warunkach najbliższą zimę. Chyba nie. A przecież stoi on przy ulicy imienia Wachniewskiej. Jest ważny. Byłoby pięknie, gdyby w miejscu, gdzie malarka żyła i tworzyła utworzono np. poświęconą jej izbę pamięci.

Barwy Roztocza

Aleksandra Wachniewska jest w Zwierzyńcu legendą. Urodziła się 25 września 1902 r. we Floriance (gm. Zwierzyniec). Jej ojciec, Franciszek Fejfer-Stankowski, pracował m.in. jako kierownik Szkółek Leśno-Ogrodniczych Ordynacji Zamojskiej. To on zaraził córkę miłością do zwierzynieckich lasów i pól. Od najwcześniejszych lat dziewczynka utrwalała na papierze, a potem na płótnie zwierzyniecką przyrodę. 

W 1923 r. rozpoczęła naukę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, a potem w Akademii Sztuk Pięknych. Malowała wówczas m.in. portrety, ilustracje do książek i czasopism. W 1932 r. wyszła za mąż za Zygmunta Edwarda Wachniewskiego. Zamieszkali w Warszawie. W 1939 r. malarka opuściła stolicę i przyjechała do Zwierzyńca. Urządziła się wraz z rodziną w drewnianym domu przy dzisiejszej ulicy im. Aleksandry Wachniewskiej (dawniej była to ul. Kolejowa). 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

JanRem 24.10.2019 19:53
przecież tam śmierdzi!!! to Bakutil jest... tam leczą ubite dziki z BSE i wysyłają do Niemiec...

KB. 23.10.2019 22:00
Po pierwsze należy to pytanie zadać właścicielom dzałki-spadkobiercom po ordynacie Janie Zamoyskim. Jakie mają plany dotyczące odzyskanej działki przy ul. Wachniewskiej 17, na której stoi ten budynek.

Leon 23.10.2019 21:47
Najlepiej przekazać zabytek do skansenu, np.: w Guciowie .

DW 23.10.2019 21:10
Chałupa zwyczajna to , że mieszkała malarka można inaczej upamiętnić, utrzymywanie "niby zabytku na siłę" doprowadzi obiekt do ruiny jak starą gminę. Przekazać obiekt do rozbiórki " obrońcom" niech go sobie postawią na swojej działce

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama