W wieloletniej prognozie finansowej gminy mieliśmy zapisane, iż na sfinansowanie dużego projektu fotowoltaicznego zostanie przeznaczone 4,5 mln zł. Zainteresowanie wśród mieszkańców znacznie wzrosło, dlatego należano tę kwotę zwiększyć o 300 tys. zł – tłumaczy Krzysztof Maluga, pracownik ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju gminy Sitno. – Złożono w sumie wnioski na montaż aż 390 paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach na terenie całej gminy.
Radni byli jednomyślni
– Nasz wniosek jest teraz poddawany ocenie. Musimy wprowadzić zmiany w wieloletniej prognozie finansowej gminy i stąd ta dzisiejsza, nadzwyczajna sesja – tłumaczył radnym Krzysztof Seń, wójt gminy Sitno.
Fotowoltaika, czyli przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną jest w naszym kraju coraz bardziej popularna. Szacuje się, że pod koniec 2019 roku Polska znajdzie się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej (tuż za Francją) w rankingu rocznego przyrostu łącznej mocy instalacji fotowoltaicznych. Powodów jest wiele. Wprowadzane są nowe technologie, które sprawiają, iż taki sposób pozyskiwania energii staje się coraz tańszy. Ludzie także doceniają "czystą energię".
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze