Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 00:42
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamojskie ulice. Z wizytą w dawnym Jeruzalem

Reklama
Łączyła niegdyś stary trakt lwowski, czyli dzisiejszą ul. Świętego Piątka, z traktem hrubieszowskim (dziś ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego). Jeszcze w XIX w. nosiła nazwę ul. Kościelnej. Prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX w. nadano jej nazwę Jeruzalem. Potem była ulicą Hrubieszowską, Targową, a od 1922 r. została przemianowana na ul. Gminną. I tak jest do dziś.
Zamojskie ulice. Z wizytą w dawnym Jeruzalem
1941 lub 1942 rok. Zamojskie getto. Widać północno-zachodnią pierzeję Rynku Nowego Miasta.

Autor: Fot. ze zbiorów fotopolska.eu

W styczniu w II Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu Marek Kołcon, nauczyciel i regionalista, zrobił wystawę fotografii wykonanych w zamojskim getcie w latach 1941-1942. Widać było na nich Żydów, Niemców, jakąś kolejkę do sklepu. Uwagę zwracała także architektura. W okolicy rynku Nowego Miasta oraz w niektórych częściach ul. Listopadowej czy ul. Spadek ona się właściwie przez ostatnie dziesiątki lat nie zmieniła. 

Reklama

– Niektóre domy wyglądają identycznie jak w latach wojny. Także dlatego wystawa zrobiła na uczniach liceum wrażenie. Łatwiej było im chyba dzięki temu zrozumieć tragedię tego miejsca... – mówi Marek Kołcon. – Sąsiednia ul. Gminna wygląda jednak dzisiaj inaczej niż np. na początku lat 30. ub. wieku. Przed wojną wybuchł tam wielki pożar, który zniszczył także  synagogę. Dlatego powstała nowa zabudowa. Inaczej wygląda teraz także miejsce, gdzie stoi Dom Handlowy "Agora". Wcześniej istniał tam drewniany budynek, w którym funkcjonowała apteka.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 25.02.2020 18:42
Mówi zamojski żyd do żyda ; - Do mojej córki chodził polak i wystrychnął ją na dudka. - Do mojej też chodził polak i też ją wydudkał na strychu

Reklama

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
Reklama
ReklamaBaner rekalmowy Dodatek święta OSiR Zamość
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Bolszewik mentorem, pod kolejnym nickiem. Jak TWData dodania komentarza: 18.04.2025, 13:05Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: KiwiTreść komentarza: „Katolickie” komentarze, wstydData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: PolakTreść komentarza: ??? Towarzysz obchodzi Wielkanoc ? I jak zwykle POwołuje się na "katolików". Cóż za bolszewicka mentalnośćData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:17Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: KresTreść komentarza: Do Rady Miasta.Moze kino Stylowy nazwac jego imieniem .zacny .skromny .pomocny . Korzenie od Wolynia po Szczebrzeszyn .Krasnik .Zamosc.pomyslcie o tym .Data dodania komentarza: 17.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Zamość: Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”Autor komentarza: sdaTreść komentarza: Nie wiem co "zdrowego" jest w jedzeniu kiełbasy - nawet domowej receptury. Zdrowe może być mięso, i to w nieprzesadnej ilości, no i nie ze świni. Jagnięcina, gęsina, dziczyzna, chuda wołowina.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Przygotowania do Wielkanocy. Poseł Zieliński wędzi kiełbasę, wójt Pawluk czeka na lany poniedziałekAutor komentarza: KlikTreść komentarza: Piękne życzenia od "katolików z PISu" na Wielkanoc!!!Data dodania komentarza: 17.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźców
Reklama