Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 21:47
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Droga na żdanowskiej grobli

Ulica Lipska jest jedną z najstarszych ulic Zamościa. Została utworzona jeszcze wiosną 1579 r. na wysypanej wówczas grobli. W ten sposób zapewniono odpowiednią komunikację budowanego hetmańskiego miasta m.in. z pobliskim Żdanowem oraz Skokówką – dobrami rodziny Zamoyskich.
Zamojskie ulice. Droga na żdanowskiej grobli
Panorama Zamościa. Zdjęcie wykonano kolegiackiej dzwonnicy w 1953 r. W głębi widać ulicę Lipską. To niemal szczere pole.

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Wytyczona na grobli droga przez wiele dziesiątek lat spełniała ważną funkcję. Tak było już pod koniec XVI wieku. W 1579 r. korygowano bowiem układ wodny powstającej twierdzy. Miała do tego m.in. posłużyć budowa grobli "pod Żdanowem" i "ku Płoskiemu". Jan Zamoyski, założyciel Zamościa, kanclerz wielki koronny oraz starosta bełski i knyszyński, nie mógł bezpośrednio nadzorować tych robót. 

Reklama

O postępach prac dopytywał się m.in. w słynnym liście do Macieja Topornickiego, podstarosty zamechskiego, który był także administratorem dóbr rodziny Zamoyskich. 

Nowe groble i strapieni rodzice

List założyciela Zamościa został wysłany 3 października 1579 r. z Wilna. Jan Zamoyski dowiadywał się w nim czy grobla "pod Żdanowem" została już usypana oraz prosił o podanie kosztów tej inwestycji. Martwił się także o planowaną budowę drugiej grobli – "ku Płoskiemu". Uważał, że wytyczenie także tam "gosczincza", czyli gościńca przyśpieszy budowę twierdzy, która była przecież jego wielkim marzeniem. Zamoyski prosił w owym liście o rysunek lub projekt budowlany samego miasta. Miałby on być wykorzystywany przez wynajętych robotników m.in. do postawienia tzw. kamienic wzorcowych. Widać jak bardzo owe plany zaprzątały w tym czasie umysł wielkiego kanclerza. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Dawny młyn mechaniczny przy ul. Lipskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wspomnienie 04.03.2020 11:52
niektóre obrazki zapamiętane z mojego dzieciństwa: szczególnie zimą słychać było dzwonki u sań którymi gospodarze z pobliskich miejscowości wieźli zboże do pokazanego wyżej młyna, podkuwali konie w kuźni znajdującej się bliżej obecnego ronda natomiast latem, wracając z jarmarku na Nowym Mieście poili konie w rozlewisku rzeki Topornicy na wysokości osiedla Zamczysko; działo się też dużo przed odpustem w Krasnobrodzie kiedy wierni już kilka dni wcześniej wozami konnymi, ze śpiewem i wszystkim co potrzebne do przetrwania dla ludzi i koni udawali się do Krasnobrodu- malownicze i niezapomniane wspomnienia

Reklama
Dzola 03.03.2020 12:51
Kiedys rosly tam drzrwa. Bylo pieknie....

Zaza 03.03.2020 15:01
Tak, pamiętam z wczesnego dzieciństwa

Zaglebianka 03.03.2020 15:01
Drzewa we wszystkich miatach w Polsce ida pod topor.....ciagle mowia o ekologii.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bezrobotny wyparty z rynku przez emerytów z wp sg i moTreść komentarza: Tyle miejsc pracy i przedsiebiorcy co tną w uja z powiązaniem z pup to odbija się na zdrowiu psychicznymData dodania komentarza: 18.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: fdsfsTreść komentarza: Ależ ci uchodźcy się rozbestwili, że akatkują nawet ratowników! Zapamiętajmy - uchodźcy Jan P. i Adrian K. Pewnie z Afryki.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Ratownik zaatakowany w Janowie Lubelskim i pod Biłgorajem. W Zamościu już zaczęli się uczyć samoobronyAutor komentarza: OdwagiTreść komentarza: Panie Parol. Czego lub kogo się Pan boisz. Napisz o sprawie karnej Anety K. Wójt z Trzeszczan albo o problemach z prawem dyrektor szkoły z TrzeszczanData dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: W Zamościu nie ma typowych ścieżek rowerowych tylko są ciągi pieszo rowerowe gdzie to pieszy zawsze ma pierwszeństwo a rowerzysta powinien się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego szczególnie przy dużym natężeniu ruchu pieszych i nie mają tu znaczenia kolory kostki brukowej i oznaczenia na niej. Typowa ścieżka dla rowerów wedle ustawy PRD ma być trwale oddzielona od chodnika dla pieszych i jezdni np. płotkiem i przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. to tam rowerzyści rządzą. Na Zamojskich ciągach piesi i "radzę się do tego przyzwyczaić":-))).Data dodania komentarza: 18.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: !Treść komentarza: PRECZ Z RZADAMI POKO PSLU WON!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Bolszewik mentorem, pod kolejnym nickiem. Jak TWData dodania komentarza: 18.04.2025, 13:05Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźców
Reklama