Jak działa Żywa Biblioteka? Jak prawdziwa, ale z tą różnicą, że książkami są ludzie, a czytanie jest rozmową.
Podczas projektu w Zamościu (jest planowany na sobotę, 11 marca, w godz. 10-15, w Książnicy Zamojskiej) książkami będą przedstawiciele grup, które spotykają się ze stereotypami, dyskryminacją i wykluczeniem. Ale dołączyć do nich może każdy chętny.
Osoby, które chcą wziąć udział w tym niezwykłym spotkaniu, powinny stawić się w Książnicy Zamojskiej.
– Po zarejestrowaniu się dostaną karty czytelnika. Następnie należy przejrzeć katalog, aby wiedzieć z jakimi książkami można będzie porozmawiać i sprawdzić ich dostępność w danym momencie. Czytelnik wybiera z katalogu jedną książką, której tytuł najbardziej go interesuje. Następnie Książka i Czytelnik decydują, w którym miejscu usiądą i będą rozmawiać – wyjaśnia zasady Katarzyna Chmura, koordynator projektu Żywa Biblioteka / Human Library Zamość.
Udział w projekcie Żywych Książek i Czytelników ma wpływać na kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec różnorodności oraz ma zachęcać do krytycznego myślenia. Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane.
W programie wydarzenia przewidziane są także zabawy animacyjne na temat tolerancji zorganizowane przez animatorów kultury z Zamojskiego Domu Kultury. Zaplanowaliśmy również projekcję filmów krótkometrażowych na temat tolerancji, dyskryminacji i stereotypizacji.
Napisz komentarz
Komentarze