Potrzeby są duże. Rodzin zastępczych jest za mało. W Zamościu funkcjonuje ich raptem 31. To rodziny zawodowe pełniące funkcję pogotowia rodzinnego, rodziny zastępcze zawodowe, rodziny zastępcze niezawodowe, a także rodziny zastępcze spokrewnione.
– Czy jest łatwo zostać rodziną zastępczą? Nie jest. Czy każdy może nią być? Nie każdy! Ale dzięki tej kampanii chcemy bezpiecznie przeprowadzić przez procedury, wyjaśnić jakie są prawa i obowiązki. Wspierać fachowym doradztwem – mówi wiceprezydent Zamościa Małgorzata Bzówka.
Kandydaci, oprócz motywacji muszą spełnić szereg wymogów. Powinny to być osoby odpowiedzialne, dojrzałe psychologicznie, zdolne do zabezpieczenia interesów dzieci, posiadające pełnię praw rodzicielskich. Nie mogą być karane. Powinni mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe i bytowe, aby zabezpieczyć dzieciom ich potrzeb. Muszą być też zdrowi, aby podołać obowiązkom opieki.
– Niezmiennie od lat staramy się przekonać mieszkańców Zamościa, by zechcieli podzielić się ciepłem i swoim domem z dziećmi, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o byciu rodziną zastępczą nie jest łatwa, ale zapewniam, że nasza jednostka zapewnia pomoc kandydatom na każdym etapie tego procesu. Oferujemy wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, wsparcie psychologiczne, pedagogiczne oraz prawne na każdym etapie współpracy – wyjaśnia Wojciech Buczkowski, dyrektor OPZiWR w Zamościu.
Organizatorzy akcji zachęcają do kontaktu: Organizator Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu, ul. B. Prusa 2 (os. Karolówka), tel. 84 627 07 73.
Napisz komentarz
Komentarze