Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 21:00
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Stare tradycje ulicy Rzeźnickiej (TYLKO W GAZECIE)

Ulica powstała w 1927 r. Pod koniec lat 20. ub. wieku nazywano ją Rzeźnicką, bo obok niej działała duża rzeźnia. Co ciekawe zakład funkcjonował w tym miejscu już od 1835 roku. Najpierw był skromny, potem go rozbudowano. Odbywał się tam także ubój rytualny. Ten zamojski zakład wpisywał się w bogate tradycje rzeźnicze i wędliniarskie naszego regionu.
Zamojskie ulice. Stare tradycje ulicy Rzeźnickiej (TYLKO W GAZECIE)

Doceniamy tradycję. Np. masarnia, w której pracuję, powstała 80 lat temu, w miejscu, gdzie funkcjonuje do dzisiaj, czyli przy ul. Ogrodowej. Została ona wybudowana przez dziadka obecnych właścicieli. To dla nas ważne, bo mówi o pewnej ciągłości – podkreśla Piotr Kubina, dyrektor zamojskiej „Masarni Zygmunt Sikora”. – Jednak wędliny są teraz wytwarzane u nas w zupełnie innej technologii niż jeszcze w latach 80 ub. wieku, nie mówiąc o latach wcześniejszych. Po prostu dawnych receptur u nas się już nie stosuje.

Reklama

Podobnie to zapewne wygląda w innych zakładach Zamościa. Zapomniane zostały także niektóre miejsca, które wiązały się z dawnym ubojem zwierząt i produkcją wędlin.

Więcej o ciekawej historii tej ulicy w Kronice Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CelebrytkaTreść komentarza: Kolejne kuriozum w tym mieście. Symboliczne otwarcie 😱😁 Skoro już funkcjonuje to po co ? No bo trzeba się popuszyć, popozować do zdjęć i popromować. Ale zaraz będzie i tak na ustach wszystkich ze względu na referendum. To dopiero będzie pełnia szczęścia 😁Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od rokuAutor komentarza: JANTreść komentarza: A może przejścia dla pieszych co 10 metrów i wszech obecne ronda prezydencie Zamoscia oraz radni parkingi i jeszcze raz parkingi Nowe miasto się dusiData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: WacławTreść komentarza: Może sklep przenieść na stronę ekonomika i problem się skończyData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: Świadomy pieszyTreść komentarza: Przejścia w zamościu to porażka jak przystanek koło rolniczaka. Przy szkołach typu 3LO, przedszkole nr.4 . Przejścia powinny być przy szkołach tyle ile trzeba ale NA ŻĄDANIE z guziczkiem i światłem jak obok zielonego ryneczkuData dodania komentarza: 22.04.2025, 12:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: ciekawyTreść komentarza: i co na to Hereta z oficjalnego organu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:56Źródło komentarza: Zamość: Brat prezydenta wicedyrektorem zamojskiego zoo. Tego stanowiska nie było od 2020 rokuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Już nie mówiąc o tym, że jak ktoś pracuje na drugą zmianę to nie ma czym wrócić. A tak w ogóle, to kto wymyślił, żeby gminę Narol dać do Podkarpacia, skoro jest znacznie lepiej skomunikowana z Lubelskim?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:19Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiego
Reklama