Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 17:09
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Potrzebne godne upamiętnienie

Reklama
Pamiątkowa tablica na parkanie bramy nr 2 w Stoczni Gdańskiej została zamontowana 20 sierpnia 1981 r. Uwieczniono na niej m.in. spracowane dłonie robotnika i sylwetkę zamojskiego Ratusza. Symboliczne upamiętnienie ufundowali pracownicy ówczesnych Zamojskich Fabryk Mebli. Teraz zostanie odnowione.
Potrzebne godne upamiętnienie
Jerzy Zacharow i pamiątkowa tablica w Gdańsku.

Ta płyta była pierwszą, która znalazła się w tak ważnym dla naszej historii miejscu – mówi Jerzy Zacharow, zamojski społecznik oraz opozycjonista z czasów PRL-u. – Wykonano ją z masy epoksydowej. Ten materiał okazał się nietrwały. Gdy byliśmy ostatnio w Gdańsku, podczas rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zauważyliśmy, że tablica pamiątkowa wygląda źle. Należy ją wymienić.

Reklama

Zamojskie Fabryki Mebli stanęły w Zamościu na czele solidarnościowego zrywu. To tam w dniach 10-11 września 1980 r. doszło do strajku, który zakończył się porozumieniem z dyrekcją zakładu. Powstał wówczas komitet strajkowy, który przekształcił się po pewnym czasie w komitet robotniczy, a następnie w Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność". Na jego czele stanął Witold Jaruzel. To właśnie delegacja tego komitetu odwiedzała siedzibę "S" w Gdańsku. Wówczas zamontowano pamiątkową tablicę na parkanie bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Miała ona podkreślać zamojski wkład w ogólnopolski rozwój "Solidarności".

 – Utrzymywaliśmy kontakty z pracownikami stoczni z wielu powodów i na różnych poziomach – podkreśla Jerzy Zacharow.  – Tam pracowali przecież ludzie pochodzący z Zamościa. Wśród nich był m.in. Mirosław Waga.

To wszystko był początek, impuls dla niezadowolonych z komunistycznych rządów mieszkańców Zamościa (oczywiście nie należeli do nich wszyscy obywatele). Po pewnym czasie powstał także Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność", a sympatyków "S" stale przybywało. Przyszło jednak za to zapłacić. Gdy wprowadzono stan wojenny (13 grudnia 1981), internowano część załogi ZFM. Niektóre źródła wspominają nawet o kilkudziesięciu osobach, które spotkał taki los. 

 – Nie, to przesada. Pamiętam, że było ich w ZFM kilku... nawet chyba nie dziesięciu – zastanawia się Jerzy Zacharow. – Co stało się w tym czasie ze mną? Pracowałem w ZFM do 16 lipca tamtego roku. Potem przeszedłem do zamojskiego Kombinatu Budowlanego, gdzie zakładałem "Solidarność". I także znalazłem się wśród osób internowanych.  

Jerzy Zacharow nigdy o tamtych wydarzeniach nie zapomniał. Reprezentował podczas ostatnich obchodów podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku m.in. Stowarzyszenie Internowanych Zamojszczyzny. To były dla niego wzruszające chwile. Zapadła wówczas decyzja o odnowieniu pamiątkowej tablicy. Wygląda na to, że od słów uda się szybko przejść do czynów.

 – Inicjatywę poparł Zbigniew Tracichleb, prezes PKP Linia Hutnicza-Szerokotorowa z Zamościa. Dzięki wsparciu tej spółki uda nam się tę tablicę wykonać na nowo, ale już z trwalszego materiału. To dla nas bardzo ważne – mówi Jerzy Zacharow. –  Zastanawiamy się jeszcze jak to zrobić. Myślę, że zaproponujemy jej wykonanie zamojskiemu Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych. Bo ta tablica naprawdę powinna wyglądać godnie, odpowiednio.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czytelnik 19.09.2020 19:38
Jurek -popieram i jestem ZA-pamiętam tamten burzliwy czas w ZFM,my z biura z inż,Kogutem iinnymi pracownikami zarzadu spisaliśmy nasze postulaty które zanieśliśmy z Markiem Splewińskim na montownię gdzie wówczas znajdował się Komitet Strajkowy z Witkiem Jaruzelem.Niedawno Witek zmarł.Nie wspomnę o Zdzicchu Buczkowskim-też nie żyje z Labuń również internowany-pracownik ZFM.Powojnie odpracowywał swe mlode lata przez kilka lat w kopalni gdzie skała pzydusiła mu nogę,był szykanowany a póżniej internowany. Mlode lata Buczkowskiego byłyby kanwą do nijednego filmu.Ponadto strajki w Fabryce zaczynały się już wcześniej jeszcze za Gomułki.ale to oddzielny temat.

Reklama

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner rekalmowy Dodatek święta OSiR Zamość
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: amenTreść komentarza: Za rządów PISu na poczcie był cały kościół, brakowało tylko księdza i mszy w kolejce po kopertę.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:11Źródło komentarza: Koniec z bazarkami w Poczcie Polskiej. Stoiska mają zniknąćAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: A w Krasnobrodzie dalej ktoś spuszcza szambo do rzeki.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 12:50Źródło komentarza: Gm. Tomaszów Lubelski: Umowa na budowę kanalizacji w Rogóźnie podpisanaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: kierowca Polak czy UkrainiecData dodania komentarza: 16.04.2025, 12:45Źródło komentarza: Zamość: Kierowca cysterny miał 3 promile! Został zatrzymany dzięki zgłoszeniu świadkaAutor komentarza: Aport !Treść komentarza: Pani kazała szczekać, to szczeka. Jak każe warować, to będzie warować. Taka jest rola piesków chodzących u innych na krótkiej smyczy 😁😁😁Data dodania komentarza: 16.04.2025, 11:21Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku SolidarnościAutor komentarza: ZetKaTreść komentarza: To absurd totalny. Są programy wsparcia, ulgi podatkowe i ok. Trzeba obywateli wspierać, a nie karać kiedy są samotni, niekoniecznie jest to dowód wygodnictwa. Wracamy do ingerencji państwa w sprawy prywatne, wręcz intymne.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:35Źródło komentarza: Bezdzietni zapłacą dodatkowy podatek? Bykowe w rękach posłówAutor komentarza: PomiarTreść komentarza: Może myślał, że jest w USA, tam piją od rana do nocy i siadają za kółkiem, mężczyźni i kobiety w szczególności Polacy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:34Źródło komentarza: Zamość: Kierowca cysterny miał 3 promile! Został zatrzymany dzięki zgłoszeniu świadka
ReklamaAdvertisement
Reklama