Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:59
Reklama
Reklama

Potrzebne godne upamiętnienie

Pamiątkowa tablica na parkanie bramy nr 2 w Stoczni Gdańskiej została zamontowana 20 sierpnia 1981 r. Uwieczniono na niej m.in. spracowane dłonie robotnika i sylwetkę zamojskiego Ratusza. Symboliczne upamiętnienie ufundowali pracownicy ówczesnych Zamojskich Fabryk Mebli. Teraz zostanie odnowione.
Potrzebne godne upamiętnienie
Jerzy Zacharow i pamiątkowa tablica w Gdańsku.

Ta płyta była pierwszą, która znalazła się w tak ważnym dla naszej historii miejscu – mówi Jerzy Zacharow, zamojski społecznik oraz opozycjonista z czasów PRL-u. – Wykonano ją z masy epoksydowej. Ten materiał okazał się nietrwały. Gdy byliśmy ostatnio w Gdańsku, podczas rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zauważyliśmy, że tablica pamiątkowa wygląda źle. Należy ją wymienić.

Zamojskie Fabryki Mebli stanęły w Zamościu na czele solidarnościowego zrywu. To tam w dniach 10-11 września 1980 r. doszło do strajku, który zakończył się porozumieniem z dyrekcją zakładu. Powstał wówczas komitet strajkowy, który przekształcił się po pewnym czasie w komitet robotniczy, a następnie w Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność". Na jego czele stanął Witold Jaruzel. To właśnie delegacja tego komitetu odwiedzała siedzibę "S" w Gdańsku. Wówczas zamontowano pamiątkową tablicę na parkanie bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Miała ona podkreślać zamojski wkład w ogólnopolski rozwój "Solidarności".

 – Utrzymywaliśmy kontakty z pracownikami stoczni z wielu powodów i na różnych poziomach – podkreśla Jerzy Zacharow.  – Tam pracowali przecież ludzie pochodzący z Zamościa. Wśród nich był m.in. Mirosław Waga.

To wszystko był początek, impuls dla niezadowolonych z komunistycznych rządów mieszkańców Zamościa (oczywiście nie należeli do nich wszyscy obywatele). Po pewnym czasie powstał także Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność", a sympatyków "S" stale przybywało. Przyszło jednak za to zapłacić. Gdy wprowadzono stan wojenny (13 grudnia 1981), internowano część załogi ZFM. Niektóre źródła wspominają nawet o kilkudziesięciu osobach, które spotkał taki los. 

 – Nie, to przesada. Pamiętam, że było ich w ZFM kilku... nawet chyba nie dziesięciu – zastanawia się Jerzy Zacharow. – Co stało się w tym czasie ze mną? Pracowałem w ZFM do 16 lipca tamtego roku. Potem przeszedłem do zamojskiego Kombinatu Budowlanego, gdzie zakładałem "Solidarność". I także znalazłem się wśród osób internowanych.  

Jerzy Zacharow nigdy o tamtych wydarzeniach nie zapomniał. Reprezentował podczas ostatnich obchodów podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku m.in. Stowarzyszenie Internowanych Zamojszczyzny. To były dla niego wzruszające chwile. Zapadła wówczas decyzja o odnowieniu pamiątkowej tablicy. Wygląda na to, że od słów uda się szybko przejść do czynów.

 – Inicjatywę poparł Zbigniew Tracichleb, prezes PKP Linia Hutnicza-Szerokotorowa z Zamościa. Dzięki wsparciu tej spółki uda nam się tę tablicę wykonać na nowo, ale już z trwalszego materiału. To dla nas bardzo ważne – mówi Jerzy Zacharow. –  Zastanawiamy się jeszcze jak to zrobić. Myślę, że zaproponujemy jej wykonanie zamojskiemu Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych. Bo ta tablica naprawdę powinna wyglądać godnie, odpowiednio.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czytelnik 19.09.2020 19:38
Jurek -popieram i jestem ZA-pamiętam tamten burzliwy czas w ZFM,my z biura z inż,Kogutem iinnymi pracownikami zarzadu spisaliśmy nasze postulaty które zanieśliśmy z Markiem Splewińskim na montownię gdzie wówczas znajdował się Komitet Strajkowy z Witkiem Jaruzelem.Niedawno Witek zmarł.Nie wspomnę o Zdzicchu Buczkowskim-też nie żyje z Labuń również internowany-pracownik ZFM.Powojnie odpracowywał swe mlode lata przez kilka lat w kopalni gdzie skała pzydusiła mu nogę,był szykanowany a póżniej internowany. Mlode lata Buczkowskiego byłyby kanwą do nijednego filmu.Ponadto strajki w Fabryce zaczynały się już wcześniej jeszcze za Gomułki.ale to oddzielny temat.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama