Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:58
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Z Nowosiółek do Lublina. Wycieczka pełna wrażeń (ZDJĘCIA)

Pełen niezapomnianych wrażeń dzień spędzili uczestnicy wycieczki do Lublina, która odbyła się 1 października br w ramach zadania „Sielskie klimaty – poznajemy tradycje i tworzymy kulturę” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”, realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowosiółkach.
Z Nowosiółek do Lublina. Wycieczka pełna wrażeń (ZDJĘCIA)

Autor: Fot. KGW Nowosiółki

Mimo chłodnej, deszczowej pogody humory dopisywały, a wyjazd okazał się przede wszystkim świetną lekcją historii. Głównym bowiem celem wyjazdu była wizyta w Skansenie Muzeum Wsi Lubelskiej, dzięki czemu możliwe było poznanie wyglądu dawnej wsi, poznanie jej architektury, kultury oraz obrazu życia codziennego w chałupie i gospodarstwie.

Ze względu na panującą w kraju epidemię koronawirusa, uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na grupy. Każda z grup miała swojego przewodnika, który wprowadził uczestników w klimat dawnych czasów. Plan wycieczki po skansenie był tak zorganizowany, że każdy miał możliwość zwiedzenia chałup wraz z izbami, dworu z Żyrzyna, Kościoła z Matczyna i miejskich zabudowań.

Ciekawostką okazało się to, że budynki znajdujące się na terenie skansenu są autentyczne, sprowadzone do muzeum z pobliskich miejscowości i z każdym z nich związana jest historia życia konkretnej rodziny. Punktem kulminacyjnym zwiedzania był pobyt w dawnej szkole i prelekcja na temat stroju lubelskiego, którą przygotowała członkini Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego. Była to nie tylko prelekcja, ale również prezentacja stroju na żywo.

Po zwiedzeniu skansenu uczestnicy udali się na posiłek przygotowany w restauracji Koncertowa w Lublinie, gdzie obejrzeli i wysłuchali wykładu na temat znaczenia potraw i dań regionalnych, szczególnie związanych z Lubelszczyzną. Podczas obiadu mieli również okazję spróbowania tradycyjnego żuru żukowskiego pochodzącego z Krzczonowa i wpisanego na listę produktów tradycyjnych oraz kaczki po zamojsku.

Pobyt w Lublinie stał się również okazją do odwiedzenia zamku oraz pięknej, lubelskiej starówki. Na zakończenie wyjazdu edukacyjnego przyszedł czas na rozrywkę, wszyscy udali się na kręgle gdzie zabawa była doskonała. Włączyli się w nią zarówno młodsi jak i starsi, dla niektórych był to pierwszy raz.

W doskonałych humorach, późnym wieczorem wycieczkowicze wrócili do domów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aaaa 10.10.2020 08:03
Pan wójt niech zajmie się remontem szkoły w Telatynie a nie na wycieczki jezdzi.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama