Jakie założenia ma program Korpus Solidarności?
– Korpus Solidarności kładzie duży nacisk na wolontariat długoterminowy, który trwa dłużej niż 3 miesiące i jest cykliczny. Program ma wspierać wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu przez różne szkolenia i wydarzenia o charakterze regionalnym lub ogólnopolskim. Częścią Korpusu jest system obsługi wolontariatu. To jest platforma internetowa, która pośredniczy w pozyskiwaniu przez organizacje wolontariuszy, a wolontariusze mogą dzięki niej znaleźć organizacje, z którymi chcą współpracować. Korpus Solidarności to też poradnictwo indywidualne w zakresie prawa dotyczącego wolontariatu, jego organizacji, praw i obowiązków wolontariuszy. Program ma jeszcze w założeniach kartę wolontariusza Korpusu Solidarności, która uprawnia wolontariusza do korzystania z różnego rodzaju zniżek.
Kto może być wolontariuszem?
– Właściwie każda osoba pełnoletnia i niepełnoletnia za zgodą opiekuna prawnego.
Jak się ma wolontariat w lubelskim?
– Działa dość prężnie w kilku większych miastach województwa. Małe centra wolontariatu działają np. przy kołach gospodyń i jednostkach OSP. To jest bardzo budujące, że wolontariat został uwolniony do przestrzeni społecznej. W tej chwili także małe organizacje czy kluby nieformalne angażują się w działania społeczne.
Ile czasu trzeba poświęcić na wolontariat?
– To zależy od wolontariusza. Minimum, które my zakładamy to 2 godziny tygodniowo, ale wolontariusze zwykle poświęcają więcej czasu. Korpus zakłada, że wolontariusz powinien przepracować minimum 16 godz. w miesiącu.
Co wolontariusz robi?
– Wolontariusze wykonują różne czynności, w zależności od tego, w co się zaangażują. Wcześniej wolontariusze odwiedzali pacjentów w szpitalach, teraz są przekierowywani do pracy z seniorami czy osobami na kwarantannie. Robią im zakupy, dostarczają ciepłe posiłki, wyprowadzają psy, utrzymują kontakt telefoniczny, bo rozmowy są ważne szczególnie dla osób samotnych. Wolontariusze z wykształceniem psychologicznym udzielają też takiego wsparcia. Gdy był niedobór maseczek uczestniczyli w akcji szycia maseczek. Tak naprawdę zadaniem wolontariusza jest reagowanie na aktualne potrzeby ludzkie, ludzką krzywdę. A reagować możemy szybko, bo nie mamy nad sobą żadnych procedur i przetargów.
Dlaczego warto być wolontariuszem, przecież nic się za to nie dostaje?
– To nie do końca jest zaangażowanie, za które się nic nie dostaje, owszem nie materialnie, finansowo, ale warto, bo wolontariat daje dużo pozamaterialnie. Poczucie spełnienia, bycia potrzebnym, rozwija kompetencje społeczne, pozwala na budowanie sieci kontaktów, uczy pracy w zespole, wrażliwości.
Żeby zostać wolontariuszem Korpusu Solidarności, wystarczy wejść na stronę internetową Korpusu, zarejestrować się i pomagać.
Napisz komentarz
Komentarze