Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:01
Reklama
Reklama

Potrzeba więcej rodziców

Bycie rodziną zastępczą to z jednej strony ogromne wyzwanie, z drugiej możliwość doświadczenia wyjątkowej radości i satysfakcji. Wiele dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swojej rodzinie naturalnej, potrzebuje kogoś, kto otoczy je wsparciem, miłością, akceptacją oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa. Niestety coraz mniej osób wyraża chęć i gotowość do pełnienia tej funkcji.
Potrzeba więcej rodziców

Autor: Fot. pixabay.com

Rozmawiamy z Małgorzatą Zygmunt, psycholog PCPR w Biłgoraju.

- Rodzina zastępcza to specyficzna rodzina.

W polskim systemie pieczy zastępczej wyróżniamy pieczę zastępczą rodzinną i instytucjonalną. W ramach rodzinnej funkcjonują: rodziny zastępcze (spokrewnione, niezawodowe i zawodowe) oraz rodzinne domy dziecka. Rodzina zastępcza jest uważana za najlepszą formę opieki nad dzieckiem w sytuacji, kiedy nie może jej pełnić rodzina naturalna. Z założenia jest to forma czasowa, a dzieci mogą wrócić do swojej rodziny biologicznej pod warunkiem, że ta zacznie wypełniać swoje funkcje prawidłowo. Niestety w praktyce zdarza się to niezmiernie rzadko.

- Dzieci w pieczy zastępczej mają specjalne potrzeby. A czy wszystkie mają problemy?

Zadaniem rodziców zastępczych jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, otoczenie akceptacją i troską oraz właściwe rozpoznanie i zaspokajanie potrzeb. Dzieci, które trafiają do systemu pieczy zastępczej bardzo często mają za sobą trudne i traumatyczne doświadczenia takie jak porzucenie, zaniedbanie czy przemoc ze strony najbliższych. Odczuwają lęk, wstyd, poczucie winy, gniew, nieufność, samotność, smutek. Budują więc różne mechanizmy obronne, by jakoś poradzić sobie z emocjami i rzeczywistością, która jest ponad ich siły. To właśnie te mechanizmy, niewłaściwie rozumiane przez dorosłych, sprawiają, że dzieci postrzegane są jako takie, które „mają problemy”. Dlatego do pełnienia funkcji rodziców zastępczych należy się właściwie przygotować.

- Rodzina zastępcza musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Opiekunem zastępczym może być każda osoba dorosła, która od strony formalnej pozytywnie przejedzie proces kwalifikacji, wykaże się odpowiednią motywacją, niezbędnymi predyspozycjami osobowościowymi i umiejętnościami wychowawczymi oraz ukończy szkolenie, a od strony praktycznej będzie gotowa na podjęcie wyzwania, zaangażowanie, nieustanne pogłębianie swojej wiedzy na temat funkcjonowania dzieci z bagażem trudnych doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności wychowawczych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju jako organizator pieczy zastępczej na terenie powiatu biłgorajskiego zajmuje się naborem, kwalifikacją i szkoleniem kandydatów na rodziny zastępcze, monitoruje funkcjonowanie już istniejących rodzin zastępczych, diagnozuje oraz wspiera je w wypełnianiu obowiązków związanych z opieką nad dziećmi. Zapewnia również bezpłatną pomoc psychologiczną. Obecnie na terenie powiatu funkcjonują 63 rodziny zastępcze (2 zawodowe, 18 niezawodowych i 43 spokrewnione), w których przebywa łącznie 97 dzieci. Jednak potrzeby są o wiele większe.

Wszystkich bliżej zainteresowanych tematem zapraszamy do kontaktu.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju

ul. Bohaterów Monte Cassino 38

23-400 Biłgoraj

tel. 84 686 69 49

Pracujemy codziennie od 7.30 do 15.30


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama