Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:57
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Zamojskie ulice. Śladami skośnookich najeźdźców (TYLKO W GAZECIE)

W 1648 roku Zamość przeszedł poważną, wojenną próbę. Uważa się, że połączone siły tatarsko-kozackie, które próbowały zdobyć twierdzę liczyły w sumie od 40 do 60 tys. żołnierzy, a dawni kronikarze wspominali nawet o 100 tysiącach! Była to olbrzymia potęga. Ich wódz Bohdan Chmielnicki straszył dzielnych obrońców Tatarami dowodzonymi przez znanego z kart sienkiewiczowskiej „Trylogii” Tuhaj-Beja.
Zdjęcie wykonano w 1978 roku z ul. Lwowskiej. W głębi widać kamień milowy. Dalej skrzyżowanie z ul. Tatarską.

Autor: Fot. ze strony Fotopolska.eu

Mówicie, dla Tatarów nie macie żadnych skarbów – pisał do obrońców Zamościa Chmielnicki spod murów twierdzy. „Dobrze sobie oni nagradzają i głowami waszymi, jako żonami, tak i dziatkami”.

Czy w Zamościu pozostały jakieś ślady po dawnych, skośnookich najeźdźcach? Czy może to być m.in. piramidion w sąsiedztwie ul. Tatarskiej? 

Zbiorowe pochówki

Rokowania pomiędzy obrońcami i Chmielnickim spełzły na niczym. Rozpoczął się ostrzał Zamościa, a w nocy z 9 na 10 listopada 1648 r. ruszył szturm, który jednak „z armaty odparto”. Nie powiódł się też atak przeprowadzony następnej nocy. Wówczas rozpoczęła się blokada twierdzy. Doszło do kolejnych rokowań. Tym razem przyniosły efekty. Miasto złożyło Chmielnickiemu okup w wysokości 20 tys zł. 23 listopada 1648 r. wojska kozacko-tatarskie odstąpiły od murów twierdzy.

Oblężenie przeszło do legendy. Jak zanotował w jednym ze swoich artykułów Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, polegli podczas walk Tatarzy, według tradycji, mieli zostać pochowani przy zamojskim trakcie wiodącym w stronę Hrubieszowa. Ten niewielki cmentarz zaznaczono na planie miasta z 1777 r. Wynika z niego, iż miał on powierzchnię 13,5 na 21,6 mkw. Polegli Tatarzy mieli tam zostać pochowani w zbiorowych mogiłach. Nie wiadomo jak one wyglądały i ilu najeźdźców tam pochowano.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama