Odkryj rośliny
Okrycia z włókniny czy słomianych mat już się nie przydadzą. Można je zdjąć z roślin, inaczej rośliny mogłyby się zaparzyć. Na krótko jeszcze można pozostawić usypane z kory czy ziemi kopce u nasady pędów.
Zrób porządek
Pora zgrabić pozostawione jesienią zaschnięte liście i łodygi bylin, żeby umożliwić rozwój młodych pędów. Tam, gdzie są rabaty kwiatowe ziemię trzeba głęboko przekopać i usunąć wszystkie chwasty. Z oczka wodnego usuń nadgniłe lub obumarłe części roślin wodnych, które zostały na zimę. Starannie wyczyść dno. Jeśli w oczku wodnym nie było zimą wody, to teraz można je już napełnić.
Przytnij rośliny
Przycinanie gałęzi drzewek owocowych trzeba robić „z głową”, bo za błędy drzewko odpłaci nam mniejszym owocowaniem. Należy wyciąć kilka lub kilkanaście pędów w taki sposób, aby do środka korony lepiej dochodziło światło i powietrze. Skraca się lub usuwam nadmiernie zagęszczone pędy jabłoni, grusz i śliw. Przy okazji trzeba usunąć z pędów zaschnięte owoce, bo to źródło szkodników. Krzewy kwitnące wiosną (wierzby, forsycje) przycinamy dopiero po ich przekwitnięciu. Można rozpocząć także cięcie iglaków. To dobra pora na strzyżenie żywopłotów bukszpanowych i cisowych. Rany powstałe po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą, która zwiera środek grzybobójczy.
Zadbaj o trawnik
Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne trawnika to zgrabienie suchej trawy i liści. Ubytki trawy trzeba uzupełnić, wysiewając na spulchnioną ziemię nasiona, przykrywając je potem cienką warstwą ziemi. Posianą trawę trzeba regularnie podlewać i omijać miejsce, w którym ma wyrosnąć. W kwietniu trawa zaczyna intensywnie rosnąć. Dlatego trzeba już będzie zacząć ją regularnie, raz w tygodniu, kosić. Dzięki temu pięknie się rozkrzewi.
Dodaj odżywki
Z początkiem wiosny można zacząć nawozić rośliny. Ich wzrost pobudzają dobrze nawozy wieloskładnikowe bogate w azot. Warto pamiętać, że nawozy są przeznaczone do konkretnych roślin. Co innego trzeba więc podać iglakom, a co innego różom. Nie wolno przesadzać z ilością nawozu, bo zamiast pomóc, można roślinie zaszkodzić. Producenci dołączają zawsze instrukcje stosowania nawozu, w której podają dawkowanie.
Wysiej nasiona
Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien się szybko zabrać za wysiewanie nasion warzyw i kwiatów ozdobnych. Do doniczek i inspektów wysiewamy m.in. nasiona pora, cebuli, pomidorów, ogórków i kapusty. W ogrodzie (lub pod tunelem) wysiewamy rzodkiewkę, marchew, pietruszkę i sałatę.
Posadź nowe rośliny
Miejsce, w którym zamierzamy posadzić drzewko czy krzew, trzeba najpierw odchwaścić i oczyścić, podłoże przekopać i wyrównać. Do połowy kwietnia sadzi się rośliny z gołym korzeniem. Świeżo posadzoną roślinę trzeba obficie podlać, wokół pnia usypać misę i podlewać ją raz na 3-4 dni. Na rabatach rozmnażamy niektóre byliny przez podział kępy i posadzenie w miejsce wcześniej przekopane i użyźnione.
Zadbanie o ogród, by potem długo cieszył oko i był prawdziwą ozdobą domu, wymaga mnóstwa pracy i czasu. Jeżeli go nie masz albo nie umiesz się nim zajmować, a mimo to marzysz o pięknym ogrodzie, możesz skorzystać z usług projektantów i wykonawców ogrodu. Na naszym rynku jest coraz więcej firm, które wykonują prace w ogrodzie od A do Z. Warto oddać ogród w takie ręce.
Napisz komentarz
Komentarze