Nadchodzące Święta Wielkanocne ponownie obchodzone będą ścisłym reżimie sanitarnym. Wciąż trudna sytuacja związana z pandemią zmusiła wiele osób do pozostania w izolacji. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby starsze, samotne i chore. Dlatego żołnierze WOT już po raz drugi będą pomagać tym osobom poprzez zobaczenie się i porozmawianie z najbliższymi poprzez połączenia video.
Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od dziś do drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, w ramach akcji „Łączymy na święta" będą pomagać osobom, które nie dysponują kompetencjami i wyposażeniem, w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z innymi osobami. Działania podejmowane są zarówno wśród kombatantów, którzy pozostają pod ich opieką, jak również na wniosek zainteresowanych szpitali i domów pomocy społecznej. Pomoc niesiona jest także osobom chorym, samotnym, starszym, które zgłoszą takie zapotrzebowanie osobiście (w trakcie odwiedzin żołnierzy OT w ramach wcześniejszych działań pomocowych) lub dzwoniąc do brygady oraz poszczególnych batalionów.
Po otrzymaniu zgłoszenia Terytorialsi jadą pod wskazany adres, gdzie zachowując wszystkie środki ostrożności nakazane przez sanepid – poprzez łącza internetowe połączą osoby z ich bliskimi. Na chwilę obecną do lubelskiej Brygady OT wpłynęło ponad czterdzieści takich wniosków. Z oferty żołnierzy skorzystają, m.in. pacjenci SPSK Nr 4 i 1 WSzK w Lublinie, szpitali w Lubartowie, Krasnymstawie, a także podopieczni DPS-ów w Lublinie i Domu Seniora w Woli Członowskiej.
Przypomnijmy, jest to druga tego typu akcja – „Łączymy na święta”. Pierwsza została przeprowadzona przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Święta Bożego Narodzenia i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem pośród osób przebywających w placówkach medycznych i DPS.
Żołnierze 2 LBOT przez cały czas trwania pandemii niosą pomoc seniorom, osobom samotnym i chorym. Ponadto realizują inne zadania związane z walką z Covid-19 min. pobieranie wymazów (mobilnie i przy szpitalnych punktach wymazowych), monitoring osób przebywających na kwarantannach, pomoc w placówkach medycznych na terenie województwa lubelskiego, pomoc w Powiatowych Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych, czy Regionalnych Stacjach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Opiekują się również kombatantami z naszego regionu. Codziennie w walkę z koronawirusem w naszym województwie zaangażowanych jest ponad 300 żołnierzy 2LBOT.
Napisz komentarz
Komentarze