Decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek była uzależniona od liczby zachorowań na koronawirusa. Wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadł w Polsce poniżej 15 i w zeszłym tygodniu rząd oficjalnie rozporządzeniem pozwolił, by od 15 maja ust i nosa nie zakrywać na dworze. Co jednak ważne, jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy zachowanie dystansu 1,5 metra od innych osób nie będzie możliwe, to nadal powinno się również na świeżym powietrzu maskę mieć.
Maski zostają
To nie koniec. Usta i nos nadal należy zakrywać w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, np. na drogach i placach, także gdy idziemy na cmentarz albo spacerujemy po promenadach i bulwarach. Oczywiście pod warunkiem, że będzie tam przebywać sporo osób i zachowanie dystansu nie będzie możliwe. Maseczki należy nosić we wspólnych nieruchomościach, np. na klatkach schodowych, w windach, na korytarzach oraz w zakładach pracy, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba, o ile pracodawca nie postanowi inaczej.
Noszenie masek obowiązuje wciąż w budynkach użyteczności publicznej, a zatem w urzędach, ale również szkołach, kościołach, bankach czy na targowiskach.
Kto jest z takiego obowiązku zwolniony? Motocykliści używający kasków ochronnych, dzieci do 5 roku życia, a także osoby za zaburzeniami rozwoju albo z niewydolnością układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia. Maseczek nie muszą nosić osoby podczas sprawowania kultu religijnego oraz wykonujące zadania służbowe, np. żołnierze, sędziowie, trenerzy. Nosa i ust nie trzeba zakrywać w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych, na działkach czy na plażach.
Podczas matur czy zbliżających się egzaminów ósmoklasistów również można maski zdjąć pod warunkiem, że między poszczególnymi osobami będzie zachowany odstęp 1,5 metra.
Więcej luzu
Sobota 15 maja przyniesie jeszcze więcej zmian w naszym życiu. Od tego dnia rząd zezwolił na otwarcie gastronomii na świeżym powietrzu z limitem osób i dystansem między stolikami. Pracować mogą również kina i teatry na świeżym powietrzu (limit 50 proc. miejsc). Można już także organizować plenerowe imprezy, jednak z limitem do 25 osób (nie licząc w pełni zaszczepionych). Na świeżym powietrzu mogą się również odbywać imprezy sportowe z publicznością na poziomie 25 procent. To także czas na powrót do nauki stacjonarnej dla uczniów klas IV-VIII podstawówek oraz I-IV szkół średnich, jednak zajęcia mają być organizowane w systemie hybrydowym.
Napisz komentarz
Komentarze