Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:20
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Dekomunizacja w Biłgoraju: Gesing zostaje

Choć działał w PRL i należał do ZSL, to jednak nie zniknie z mapy Biłgoraja. Wojewoda lubelski uznał wyjaśnienia władz miasta i odstąpił od dekomunizacji ul. Romana Gesinga w Biłgoraju.
Dekomunizacja w Biłgoraju: Gesing zostaje
Roman Gesing jest patronem ulicy na osiedlu Leśnik w Biłgoraju.

Chodzi o sprawę, która zaczęła się w marcu, gdy wojewoda lubelski Lech Sprawka otrzymał z IPN opinię dotyczącą niezgodności nazwy biłgorajskiej ulicy z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gmin, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Wojewoda lubelski przekazał opinię burmistrzowi Biłgoraja i przewodniczącemu Rady Miasta Biłgoraj, zwracając się o zajęcie stanowiska. W odpowiedzi burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan poinformował Lecha Sprawkę, że nie zamierza występować do radnych z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy. Dodał, że w opinii IPN nie ma żadnych argumentów, które pozwalałoby uznać Gesinga za symbol komunizmu lub propagatora tego ustroju.

„Z uzasadnienia IPN nie wynika, żeby w życiorysie Romana Gesinga występowały fakty kompromitujące jego osobę. Brak jest jakichkolwiek informacji na temat współpracy R. Gesinga z tajnymi służbami PRL, z żadnego zdania nie wynika, żeby ktokolwiek doznał krzywdy spowodowanej jego działaniami” – napisał burmistrz, dodając, że Roman Gesing był jednym ze współzałożycieli BCh, a także że dzięki niemu w mieście do tej pory funkcjonuje Technikum Leśne, które jest wizytówką Biłgoraja.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama