Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 13:57
Reklama
Reklama

Nabróż: Pielgrzymowali sołtysi

Reklama
16 lipca do Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża pielgrzymowali sołtysi z diecezji zamojsko- lubaczowskiej. Tego dnia w Sanktuarium Maryjnym odbywały się uroczystości odpustowe.
Nabróż: Pielgrzymowali sołtysi
W uroczystościach uczestniczyło znacznie więcej osób niż w ub. roku.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża od wieków uznawany jest za cudowny. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1629 r., kiedy to modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej, uzdrowienia doznała Elżbieta z Łysakowa, żona dziedzica Kmiczyna. Potem były kolejne uzdrowienia. Można o nich przeczytać we wpisach w księgach parafialnych.

Reklama

Niezwykłość nabroskiego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej potwierdziły też wydarzenia z czasów ostatniej wojny. Nocą z 25 maja 1944 r. oddziały UPA napadły na Nabróż. Polscy partyzanci bronili wsi, ale nie byli w stanie zatrzymać natarcia. Kilkunastu z nich zginęło. Śmierć poniosły też osoby cywilne. Upowcy podpalili kościół. Świątynia spłonęła. Nietknięty został tylko ołtarz z obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej.

Kiedy ustały walki, polscy partyzanci przewieźli obraz do Tyszowiec. Tam pozostał przez dwa lata, do czasu, gdy odbudowano nabroską świątynię. Do Nabroża obraz powrócił 16 lipca 1948 roku. Niesiono go w procesji, której przewodniczył ówczesny ordynariusz lubelski ks. bp. Stefan Wyszyński.

Odbywający się 16 lipca odpust w parafii Nabróż, gromadzi rzesze wiernych. Od siedmiu lat do Nabroża pielgrzymują sołtysi z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ci z mniej odległych miejscowości, z Łaszczowa i Tyszowiec, idą piechotą, inni przyjeżdżają na miejsce.

W tym roku w pielgrzymce wzięło udział prawie 70 sołtysów z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

 – W uroczystościach uczestniczyło więcej osób niż w ubiegłym roku, ale nie tak dużo jak we wcześniejszych latach. Samych sołtysów bywało nawet 125 i to jeszcze w czasach, kiedy pielgrzymowali tylko sołtysi z powiatu tomaszowskiego. To, że teraz jest mniej, to zapewne z powodu wciąż trwającej pandemii – uważa Andrzej Adamek, prezes Zrzeszenia Sołtysów Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Lubelskim, jednocześnie wójt gminy Bełżec.

Sumie odpustowej odprawionej w Sanktuarium Maryjnym przewodniczył ks. bp. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Jak co roku, sołtysi zanieśli swój dar do ołtarza. Tym razem była to łódka do kadzidła.

W podziękowaniu biskupowi kopię obrazu Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża przekazali wójt Andrzej Adamek i Aleksandra Pietrasz, burmistrz Łaszczowa.

Po mszy wszystkich zaproszono na poczęstunek w miejscowej remizo-świetlicy.

Reklama Baner reklamowy - Tomaszowska Kronika Tygodnia - facebook

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Ciekawe ilu mieszkańców w tym czasie ukarali ich KOledzy ??? A może zPOłowali ? „Pomagamy i chronimy” . Gnębimy ?Data dodania komentarza: 4.04.2025, 13:42Źródło komentarza: Policjanci uratowali małą wiewiórkę! Prawdopodobnie wypadła z dziupliAutor komentarza: PogardaTreść komentarza: Ktoś tu jest, bajkopisarzem, tekst mocno życzeniowy.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Potomek dębu Wiktor będzie rósł w HrubieszowieAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Dyrektor szpitala nie POpiera by 45 pracowników płacono za przepracowane niedziele i święta co jest niezgodne z KODEKSEM PRACY a dla reszty pracowników się należy POdwójne standardy za zgodą starostwa i radnych.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 11:37Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie przyjazny wojsku. Żołnierz jak każdy pacjent znajdzie pomocAutor komentarza: ŻalTreść komentarza: Kolejna próba przykrycia zaniedbań osoby odpowiedzialnej. Nieudolna tak samo jak wiele innych dotyczących funkcjonowania miasta. Dobrze, że wysośnie młody dąb, ale wcale nie zmienia to faktu, że nie zadbano w sposób właściwy o pomnik przyrody i dopuszczono do jego zawalenia. Dobrze chociaż, że nic nikomu się nie stało. Smutne i przykre...Data dodania komentarza: 4.04.2025, 11:31Źródło komentarza: Potomek dębu Wiktor będzie rósł w HrubieszowieAutor komentarza: Artykuł tendencyjny napisany na zamówienie, stek bzdetów, dziecinada .Czy napewno pisał to dziennikarz ?czy przedszkolaków.Treść komentarza: PrzyrodaData dodania komentarza: 4.04.2025, 09:46Źródło komentarza: Potomek dębu Wiktor będzie rósł w HrubieszowieAutor komentarza: PolakTreść komentarza: niezły z... z ciebieData dodania komentarza: 4.04.2025, 07:59Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajają
Reklama