Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:43
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nabróż: Pielgrzymowali sołtysi

16 lipca do Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża pielgrzymowali sołtysi z diecezji zamojsko- lubaczowskiej. Tego dnia w Sanktuarium Maryjnym odbywały się uroczystości odpustowe.
Nabróż: Pielgrzymowali sołtysi
W uroczystościach uczestniczyło znacznie więcej osób niż w ub. roku.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża od wieków uznawany jest za cudowny. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1629 r., kiedy to modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej, uzdrowienia doznała Elżbieta z Łysakowa, żona dziedzica Kmiczyna. Potem były kolejne uzdrowienia. Można o nich przeczytać we wpisach w księgach parafialnych.

Niezwykłość nabroskiego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej potwierdziły też wydarzenia z czasów ostatniej wojny. Nocą z 25 maja 1944 r. oddziały UPA napadły na Nabróż. Polscy partyzanci bronili wsi, ale nie byli w stanie zatrzymać natarcia. Kilkunastu z nich zginęło. Śmierć poniosły też osoby cywilne. Upowcy podpalili kościół. Świątynia spłonęła. Nietknięty został tylko ołtarz z obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej.

Kiedy ustały walki, polscy partyzanci przewieźli obraz do Tyszowiec. Tam pozostał przez dwa lata, do czasu, gdy odbudowano nabroską świątynię. Do Nabroża obraz powrócił 16 lipca 1948 roku. Niesiono go w procesji, której przewodniczył ówczesny ordynariusz lubelski ks. bp. Stefan Wyszyński.

Odbywający się 16 lipca odpust w parafii Nabróż, gromadzi rzesze wiernych. Od siedmiu lat do Nabroża pielgrzymują sołtysi z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ci z mniej odległych miejscowości, z Łaszczowa i Tyszowiec, idą piechotą, inni przyjeżdżają na miejsce.

W tym roku w pielgrzymce wzięło udział prawie 70 sołtysów z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

 – W uroczystościach uczestniczyło więcej osób niż w ubiegłym roku, ale nie tak dużo jak we wcześniejszych latach. Samych sołtysów bywało nawet 125 i to jeszcze w czasach, kiedy pielgrzymowali tylko sołtysi z powiatu tomaszowskiego. To, że teraz jest mniej, to zapewne z powodu wciąż trwającej pandemii – uważa Andrzej Adamek, prezes Zrzeszenia Sołtysów Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Lubelskim, jednocześnie wójt gminy Bełżec.

Sumie odpustowej odprawionej w Sanktuarium Maryjnym przewodniczył ks. bp. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Jak co roku, sołtysi zanieśli swój dar do ołtarza. Tym razem była to łódka do kadzidła.

W podziękowaniu biskupowi kopię obrazu Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża przekazali wójt Andrzej Adamek i Aleksandra Pietrasz, burmistrz Łaszczowa.

Po mszy wszystkich zaproszono na poczęstunek w miejscowej remizo-świetlicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama