Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:03
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Rząd ma projekt ustawy segregującej Polaków ze względu na COVID

Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce. Pojawiają się różne scenariusze dotyczące ewentualnych obostrzeń. Okazuje się, że jeden z nich, który dotyczy m.in. kultury i rozrywki, może podzielić Polaków.
Rząd ma projekt ustawy segregującej Polaków ze względu na COVID

Autor: iStock

Sposób na lockdown

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt ustawy, który może namieszać w życiu kulturalnym i rozrywkowym Polaków. W założeniu zapis ten ma uchronić przedsiębiorców przed całkowitym zamknięciem swoich firm, jak to miało miejsce podczas poprzednich lockdownów. Wówczas placówki zostały narażone na ogromne straty finansowe, z których nie wszystkim biznesmenom do dziś udało się podnieść.

Tylko ozdrowieńcy i zaszczepieni

W założeniach projektu można wyczytać, że od obostrzeń mogliby być zwolnieni przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wykonywanie działalności na rzecz osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, klientów z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2 i ozdrowieńców. Wprowadzenie tego typu zmian oznaczałoby krok do segregacji sanitarnej Polaków. Plany związane są m.in. z funkcjonowaniem restauracji, kin, kawiarni i innych lokali usługowych.

Pracodawca też sprawdzi status

W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.”- czytamy w opisie prac legislacyjnych rządu.

Oznacza to, że planowane zmiany mają objąć również zasady przydzielania pracy oraz zatrudniania pracowników. Wedle przepisów, które mogą wkrótce wejść w życie, przedsiębiorcy uzyskają informację o tym, czy podlegli im pracownicy poddali się szczepieniu lub uzyskali status „ozdrowieńca”. Jeśli nie, będą mogli oddelegować ich do pełnienia innych zajęć, niż wynikające z umowy, nawet jeśli należałoby się za nie niższe wynagrodzenie. Paszport covidowy mógłby być również podstawą do decyzji o nawiązaniu stosunku pracy w z potencjalnym kandydatem. Dodatkowo pracodawcom nadana zostanie moc odesłania zatrudnionego na bezpłatny urlop.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

totalnie 01.09.2021 11:08
głupi tytuł. godny tylko Boryska

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama