Przemoc, która dotyka rodziny, uczniów osoby starsze, kobiety czy dzieci jest zjawiskiem, które należy wyeliminować z życia społecznego – podkreślił starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Niestety, nie zrobi tego w pojedynkę żadna, choćby najlepiej działająca, instytucja. Na tym polu trzeba szerokiej współpracy, edukacji, odpowiedniego prawa, diagnozy, działań prewencyjnych i rozwiązań systemowych mających na celu oddzielenie sprawy przemocy od ofiar.
Konferencja była skierowana do instytucji i służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy. – Interdyscyplinarność takich jednostek ma ogromny wpływ na to, w jak szybkim tempie będziemy w stanie podjąć działania zapobiegawcze tak, aby przemoc w danym środowisku ustała – powiedziała Ilona Dzido, p.o. dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju. – Współdziałanie podjęte w odpowiednim momencie redukuje i minimalizuje ryzyko coraz większych szkód, jakie przemoc w danym środowisku wyrządza. Należy pamiętać, że dotyczy to nie tylko danej jednostki, która jest adresatem przemocy, ale całego środowiska, w którym ona przebywa i funkcjonuje.
Mł. asp. Joanna Klimek z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju przedstawiła i omówiła prezentację pod tytułem „Natychmiastowa izolacja sprawców przemocy w rodzinie. Instrumenty przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowane przez policję”. W swojej prelekcji nawiązała do tzw. ustawy antyprzemocowej, która weszła w życie w ub. roku. Nowelizacja przepisów, jak mówiła policjantka, dała realną możliwość izolowania sprawców przemocy w rodzinie od osób nią dotkniętych.
Konferencja została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe, OIK, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnię Psychologiczną-Pedagogiczną oraz KPP w Biłgoraju.
Napisz komentarz
Komentarze