Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:48
Reklama
Reklama

Polska może być dumna. Luka w wynagrodzeniach poniżej europejskiej średniej

Choć wykonują tę samą pracę nadal zdarza się, że kobiety i mężczyźni otrzymują zupełnie inne zarobki. 4 listopada obchodzony był Europejski Dzień Równości Płacy, który miał w sposób symboliczny zwrócić uwagę na wciąż istniejący problem luki w wynagrodzeniach. Jak sytuacja wygląda w Polsce na tle innych krajów?
Polska może być dumna. Luka w wynagrodzeniach poniżej europejskiej średniej

Autor: iStock

Z czego wynika zjawisko luki płacowej?

Na różnicę w wysokości wynagrodzeń wpływa wiele czynników. Dużą rolę odgrywa tu nie tylko wykształcenie, doświadczenie czy specyfika wykonywanej pracy. Kobiety częściej porzucają swoją obecność na rynku pracy, aby zająć się wychowywaniem dzieci czy opieką nad bliskimi osobami. Taka rola społeczna może tworzyć krzywdzący stereotyp, że pensja małżonki jest tylko dodatkiem do domowych finansów.

Jak wypada Polska na tle innych krajów?

Jak podaje RMF24 opierając się na statystykach Eurostatu i danych MRiPS, w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają o 14,1 proc. mniej niż płeć przeciwna. W Polsce wskaźnik ten wynosi 8,5 proc.

Najgorszy wynik w zestawieniu odnotowała Estonia, w której luka płacowa wynosi 21,7 proc. Tuż za nią są Łotwa (21,2 proc.); Austria (19,9 proc.) i Niemcy (19,2). Kobiety, dla których priorytetem jest równość wynagrodzeń, ze spokojem mogą szukać pracy w Luksemburgu, gdzie odnotowano najniższy wskaźnik nierówności płac (1,3 proc.).

Zebrane dane pokazują, że problem dotyczy w szczególności sektora prywatnego. W Polsce zauważono również, że istotną rolę w ustalaniu wysokości zarobków odgrywa wiek zatrudnionych. W grupie 55 – 64 lata odsetek luki płacowej wyniósł jedynie 0,1 proc. Największe zaś różnice dotyczą pracowników w przedziale wiekowym 35 – 44 (13,6 proc.).

Pomoc dla pracodawców

Chcąc zachęcić przedsiębiorców do eliminowania zjawiska luki wewnątrz zakładów pracy, ministerstwo rodziny i polityki społecznej stworzyło i udostępniło bezpłatną aplikację, która w przejrzysty sposób pomoże oszacować różnice w wynagrodzeniach.

Zagwarantowanie równej płacy za tę samą pracę niesie ze sobą wiele korzyści. Stanowiska pracy równo wynagradzane są bardziej atrakcyjne i przyciągają utalentowane osoby. Dotychczasowi pracownicy są bardziej zmotywowani. Ponadto równość płacowa i przejrzystość zarobków zwiększa konkurencyjność pracodawcy na rynku pracy – czytamy na rządowej stronie.

Instrukcja pobrania oraz użytkowania wraz z plikiem instalacyjnym znajdują się na tej stronie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama