Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:50
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Tak działa piecza

Zwiększenie liczby rodzin zastępczych, pomoc w uzyskaniu zatrudnienia dorosłym wychowankom oraz zwiększenie szans dzieci na powrót do rodziny biologicznej. To najważniejsze zadania. Na ostatniej sesji radni przyjęli "Program rozwoju pieczy zastępczej w powiecie biłgorajskim na lata 2017-2019".
Tak działa piecza

Rodzinna piecza zastępcza to forma opieki zastępczej oparta na modelu wychowania rodzinnego, która w wypełnianiu swoich funkcji kieruje się dobrem przyjętego dziecka. W polskim systemie rodzinnej opieki zastępczej funkcjonują rodziny zastępcze  (spokrewnione, niezawodowe i zawodowe, w tym pogotowia rodzinne i rodziny specjalistyczne) oraz rodzinne domy dziecka. Rolę organizatora rodzinnej pieczy zastępczej pełni Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.oraz rodzinne domy dziecka. Rolę organizatora rodzinnej pieczy zastępczej pełni Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.

Na terenie powiatu biłgorajskiego funkcjonują obecnie 62 rodziny zastępcze, w których przebywa 83 dzieci. Są to rodziny spokrewnione i niezawodowe. Większość stanowią rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem, które tworzą dziadkowie lub rodzeństwo dziecka – mówiła na ostatniej sesji Rady Powiatu Teresa Jonik, dyrektor PCPR w Biłgoraju.

Ale trzeba zauważyć, że w ostatnich latach coraz częściej na przyjęcie dziecka decydują się osoby obce. Do najczęstszych powodów umieszczania dzieci w pieczy zastępczej należą dysfunkcje rodziny biologicznej, takie jak uzależnienie od alkoholu, niska wydolność opiekuńczo-wychowawcza, sieroctwo, a także wyjazd rodziców za granicę i brak zainteresowania losem dziecka. 

W sytuacji, kiedy pomoc udzielana rodzinie biologicznej nie przynosi efektów oraz nie ma możliwości umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, dziecko kierowane jest do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Na terenie powiatu biłgorajskiego taką placówką jest Wioska Dziecięca SOS w Biłgoraju. W ub. roku w placówce przy ul. Zielonej przebywało 74 dzieci, w tym czworo z powiatu biłgorajskiego. W placówkach opiekuńczo-wychowawczych w innych powiatach umieszczonych jest 16 dzieci z powiatu biłgorajskiego. 

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama