Rodzinna piecza zastępcza to forma opieki zastępczej oparta na modelu wychowania rodzinnego, która w wypełnianiu swoich funkcji kieruje się dobrem przyjętego dziecka. W polskim systemie rodzinnej opieki zastępczej funkcjonują rodziny zastępcze (spokrewnione, niezawodowe i zawodowe, w tym pogotowia rodzinne i rodziny specjalistyczne) oraz rodzinne domy dziecka. Rolę organizatora rodzinnej pieczy zastępczej pełni Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.oraz rodzinne domy dziecka. Rolę organizatora rodzinnej pieczy zastępczej pełni Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.
Na terenie powiatu biłgorajskiego funkcjonują obecnie 62 rodziny zastępcze, w których przebywa 83 dzieci. Są to rodziny spokrewnione i niezawodowe. Większość stanowią rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem, które tworzą dziadkowie lub rodzeństwo dziecka – mówiła na ostatniej sesji Rady Powiatu Teresa Jonik, dyrektor PCPR w Biłgoraju.
Ale trzeba zauważyć, że w ostatnich latach coraz częściej na przyjęcie dziecka decydują się osoby obce. Do najczęstszych powodów umieszczania dzieci w pieczy zastępczej należą dysfunkcje rodziny biologicznej, takie jak uzależnienie od alkoholu, niska wydolność opiekuńczo-wychowawcza, sieroctwo, a także wyjazd rodziców za granicę i brak zainteresowania losem dziecka.
W sytuacji, kiedy pomoc udzielana rodzinie biologicznej nie przynosi efektów oraz nie ma możliwości umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, dziecko kierowane jest do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Na terenie powiatu biłgorajskiego taką placówką jest Wioska Dziecięca SOS w Biłgoraju. W ub. roku w placówce przy ul. Zielonej przebywało 74 dzieci, w tym czworo z powiatu biłgorajskiego. W placówkach opiekuńczo-wychowawczych w innych powiatach umieszczonych jest 16 dzieci z powiatu biłgorajskiego.
Napisz komentarz
Komentarze