Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 04:36
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Tak działa piecza

Reklama
Zwiększenie liczby rodzin zastępczych, pomoc w uzyskaniu zatrudnienia dorosłym wychowankom oraz zwiększenie szans dzieci na powrót do rodziny biologicznej. To najważniejsze zadania. Na ostatniej sesji radni przyjęli "Program rozwoju pieczy zastępczej w powiecie biłgorajskim na lata 2017-2019".
Tak działa piecza

Rodzinna piecza zastępcza to forma opieki zastępczej oparta na modelu wychowania rodzinnego, która w wypełnianiu swoich funkcji kieruje się dobrem przyjętego dziecka. W polskim systemie rodzinnej opieki zastępczej funkcjonują rodziny zastępcze  (spokrewnione, niezawodowe i zawodowe, w tym pogotowia rodzinne i rodziny specjalistyczne) oraz rodzinne domy dziecka. Rolę organizatora rodzinnej pieczy zastępczej pełni Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.oraz rodzinne domy dziecka. Rolę organizatora rodzinnej pieczy zastępczej pełni Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.

Reklama

Na terenie powiatu biłgorajskiego funkcjonują obecnie 62 rodziny zastępcze, w których przebywa 83 dzieci. Są to rodziny spokrewnione i niezawodowe. Większość stanowią rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem, które tworzą dziadkowie lub rodzeństwo dziecka – mówiła na ostatniej sesji Rady Powiatu Teresa Jonik, dyrektor PCPR w Biłgoraju.

Ale trzeba zauważyć, że w ostatnich latach coraz częściej na przyjęcie dziecka decydują się osoby obce. Do najczęstszych powodów umieszczania dzieci w pieczy zastępczej należą dysfunkcje rodziny biologicznej, takie jak uzależnienie od alkoholu, niska wydolność opiekuńczo-wychowawcza, sieroctwo, a także wyjazd rodziców za granicę i brak zainteresowania losem dziecka. 

W sytuacji, kiedy pomoc udzielana rodzinie biologicznej nie przynosi efektów oraz nie ma możliwości umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, dziecko kierowane jest do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Na terenie powiatu biłgorajskiego taką placówką jest Wioska Dziecięca SOS w Biłgoraju. W ub. roku w placówce przy ul. Zielonej przebywało 74 dzieci, w tym czworo z powiatu biłgorajskiego. W placówkach opiekuńczo-wychowawczych w innych powiatach umieszczonych jest 16 dzieci z powiatu biłgorajskiego. 

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Piotr Zduńczyk - KonfederacjaTreść komentarza: Przydałoby się sprostować, że rodziny z Ukrainy nie znajdują się w "Centrum Integracji dla Obywateli Państw Trzecich w Zamościu" tylko w mieszkaniach postawionych w ramach programu "Lubelskie pomaga Ukrainie – utworzenie tymczasowego miejsca pobytu w Zamości". Obie instytucje są pod jednym adresem, ale mieszkania dla Ukraińców nie mają związku z petycją, choć oczywiście jest to infrastruktura, która możę zostać w przyszłości wykorzystania do wsparcia nieleglanych imigrantów. Bardzo dokładnie to wyjaśniliśmy na konferencji prasowej, na której Państwo o to dopytywali. Szkoda, że Pani redaktor obecna na konferencji nawet o to dopytywała, ale nie słuchała dokładnie lub tego sobie nie nagrała na dyktafon.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 15:27Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ośrodek wybudowany decyzją Morawieckiego, więc imigrantów powinni przygarniać pseudopatrioci z PiSuData dodania komentarza: 3.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: Brak pracyTreść komentarza: Przydałby się jakiś zakład pracy nowy, jakaś firma a nie market.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 13:00Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: Ha tfuTreść komentarza: Hohoho a wszyscy kierowcy tacy zajebiści.....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:59Źródło komentarza: Wypadek w Zamościu. 21-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i potrąciła rowerzystęAutor komentarza: Porozmawiajmy o kosztachTreść komentarza: Do lekarza i tak trzeba jechać do np Hrubieszowa, a tam bankomatów sporo.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:56Źródło komentarza: Trzeszczany: Umowa zawarta. Będzie Bank Spółdzielczy i bankomatAutor komentarza: koństytucjaTreść komentarza: Głosujący na lewicę i peło , powinni wziąć sobie do domów PO ciapatym ! A jak maja w domu córkę lub córki to PO jednym dla każdej ! A państwo POlskie czyli rząd rudego ,uja powinien wtedy dać na utrzymanie każdego z tych ciapatych PO 800+ z dopiskiem " na dzieci z Michałowa " !!!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:32Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajają
Reklama