Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:54
Reklama
Reklama

Leki przeciw COVID-19 dopuszczone do obrotu. Polska musi jednak poczekać

Europejska Agencja Leków podjęła decyzję, która może znacząco wpłynąć na skuteczność walki z pandemią. Do obrotu zostały dopuszczone dwa leki przeciwko COVID-19. W kolejce do pozytywnej opinii nadal oczekuje specyfik, którego dostawy przewidziano do Polski.
Leki przeciw COVID-19 dopuszczone do obrotu. Polska musi jednak poczekać

Autor: iStock

Jest zielone światło

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) podlegający pod Europejską Agencję Leków zadecydował właśnie, że preparaty Ronapreve i Regkirona mogą być dopuszczone do obrotu na terenie Europy. Badania wykazały, że stosowanie tych środków przynosi większe korzyści niż mogłoby powodować zagrożenie. Przyjmowanie obydwu leków ma istotny wpływ na obniżenie ryzyka hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby. Pierwszy z wymienionych rekomendowany jest dla osób powyżej 12 roku życia i wagi 40 kg, niewymagającym terapii tlenowej. Drugi zaś przewidziany jest tylko dla dorosłych. EMA przekazała pozytywną opinię Komisji Europejskiej, która na jej podstawie może oficjalnie zezwolić na rozprowadzenie specyfików.

Polska czeka w kolejce

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, Polska podpisała już kontrakt na dostawę leków przeciwko COVID-19, jednak nie jest to żaden z wymienionych wyżej preparatów. Jak podaje RMF24, Europejska Agencja Leków dopiero w przyszłym tygodniu ma wydać decyzję, na podstawie której kraje europejskie same zadecydują o stosowaniu Molnupiraviru. Właśnie tego leku dotyczą umowy, których podpisanie potwierdza Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia. Jego dostępność przewidziana jest jeszcze na końcówkę bieżącego roku.

„Chcielibyśmy, żeby to był początek grudnia, ale raczej pewnie mówimy o połowie grudnia. Pierwsze deklaracje producenta mówiły o styczniu. Jesteśmy jednym z pierwszych państw, które lek zakontraktowało” – wyjaśnił przedstawiciel resortu w RMF24.

Lek przeznaczony będzie dla osób pełnoletnich, u których zakażenie koronawirusem zostanie potwierdzone testem. Jednocześnie musi wystąpić przynajmniej jeden czynnik ryzyka, że choroba mogłaby przebiegać w sposób ciężki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama