Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:31
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Lepiej sprawdzić przed podróżą. W niedzielę zmiana rozkładu jazdy na kolei

Już tej niedzieli zmieni się rozkład jazdy pociągów. Kolejowe spółki zapowiadają skrócenie czasu przejazdy na wielu trasach i dodatkowe połączenia.
Lepiej sprawdzić przed podróżą. W niedzielę zmiana rozkładu jazdy na kolei

Autor: Fot. pixabay.com

Zmiana wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia. Zapowiadana jest już od kilku tygodni, a teraz przewoźnicy przedstawiają kompleksowe informacje o nowym rozkładzie jazdy. Informują o nowych połączeniach i skróceniu czasu podróży na wielu trasach. Aby dokładnie zapoznać się ze zmianami, najlepiej wejść na stronę spółek kolejowych  lub sprawdzić rozkład w internetowej wyszukiwarce połączeń kolejowych.

Intercity

„Każdego dnia PKP Intercity uruchomi średnio około 400 pociągów, które będą zatrzymywać się w ponad 420 miastach i miejscowościach. W nowym rozkładzie widoczne będą kolejne efekty modernizacji kolei w Polsce – rosnący komfort podróżowania zapewniają sukcesywnie wzmacniające flotę przewoźnika nowe lub zmodernizowane pojazdy” - informuje przewoźnik międzyregionalny i wylicza, że będzie więcej połączeń ekonomicznych m.in. z i do Poznania, Lublina, Rzeszowa, Przemyśla, Kielc i Zielonej Góry.

Przyśpieszą składy oznaczone jako Express InterCity Premium do Warszawy. „Przejazd ze stacji Warszawa Centralna do Gdyni Głównej zajmie w przypadku trzech najszybszych pociągów EIP (bez postojów pomiędzy Gdańskiem a Warszawą) 2 godziny i 55 minut. Szybciej pojadą także składy ekonomiczne - kategorii IC i TLK. Najszybsze pociągi IC z Gdańska Głównego do Warszawy Centralnej dojadą w niecałe 3 godziny” - podaje spółka.

Szybciej pojedzie się także między Wrocławiem i Poznaniem (z 1 godziny i 44 minut do 1 godziny i 28 minut dla najszybszego pociągu). Skróci się czas podróży pomiędzy Kielcami a Warszawą (około 2,5 godziny) i najszybszego składu na trasie Lublin – Rzeszów (2 godziny i 21 minut) oraz na trasie Bydgoszcz - Toruń - Włocławek – Łódź (od stycznia nawet 2 godziny i 55 minut).

„Z 24 do 25 wzrośnie liczba codziennych połączeń pomiędzy Trójmiastem a Warszawą. Nowością na torach będzie pociąg IC Wybrzeże, który skomunikuje obydwa ośrodki w dogodnych godzinach. Z Gdyni do Warszawy wyjedzie o godzinie 08, a z Warszawy do Gdyni po godzinie 16. W weekendy na tej trasie będzie kursować nowy pociąg IC Laguna, który będzie dodatkowym połączeniem podczas weekendowych szczytów przewozowych” - dodaje kolejowa spółka.

Z 14 do 16 zwiększy się liczba par pociągów pomiędzy Wrocławiem a Krakowem. Nowy pociąg pojawi się także na trasie pomiędzy stolicą Wrocławiem a Warszawą. Od 12 grudnia pociągi z Warszawy do Poznania (i w odwrotną stronę) będą kursowały mniej więcej co godzinę. „W nowym rozkładzie wydłużona do Przemyśla zostanie relacja pociągu IC Wawel, kursującego do tej pory pomiędzy stolicą Niemiec a Krakowem. W ten sposób mieszkańcy Podkarpacia zyskają bezpośrednie dzienne połączenie do Berlina. Dodatkowo z Zielonej Góry, Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa i Rzeszowa łatwiej będzie dotrzeć do Lwowa, ponieważ IC Wawel będzie skomunikowany z nowymi pociągami łączącymi Przemyśl z miastem na zachodzie Ukrainy” - wylicza dalej PKP Intercity.

Zmian jest znacznie więcej, a niektóre nie wejdą w życie już w niedzielę. Tak jest w przypadku wakacyjnych połączeń jak np. IC Krakowianka z Krakowa do Kołobrzegu, pociąg z Łodzi do Ustki przez Warszawę, a także z Łodzi do Kołobrzegu. „Wydłużenie do Ustki relacji pociągu IC Przemyślanin, kursującego do tej pory pomiędzy Przemyślem a Słupskiem, da dodatkową możliwość codziennego, bezpośredniego dojazdu na Pomorze Środkowe mieszkańcom m.in. Przemyśla, Rzeszowa, Krakowa, Górnego Śląska, Wrocławia i Poznania” - informuje spółka.

Regionalnie

Zmiany dotyczą także połączeń regionalnych realizowanych przez inne spółki. Po latach prezerwy na tras wracają składy interREGIO. Będzie to połączenie z Poznania do Warszawy przez Łódź i Ostrów Wielkopolski. Łódzka Kolej Aglomeracyjna dotrze aż do Radomia i będzie poszerzona oferta Kolei Małopolskich, która dojedzie teraz do Skawiny i Oświęcimia. Po zakończonym remoncie na tory wrócą pociągi z Bytomia do Gliwic.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama