Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 00:23
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Tomaszów Lubelski: Projekt rewitalizacji dzielnicy Koszary za ponad 30 mln zł

Reklama
Koszary do dziś zaniedbana dzielnica w Tomaszowie Lubelskim. To się może zmienić już wkrótce. Miasto chce wybudować nowe mieszkania socjalne, basen, stworzyć spółdzielnię socjalną, urządzić nowy park. Generalnie przywrócić życie dzielnicy. Za unijne pieniądze. To będzie największy projekt realizowany przez miasto.
Tomaszów Lubelski: Projekt rewitalizacji dzielnicy Koszary za ponad 30 mln zł

Mariusz Pogłodziński mieszka w Koszarach z żoną i z trojgiem dorosłych dzieci, w mieszkaniu o powierzchni 36 metrów kwadratowych. 

Reklama

 – Bez ubikacji, bez łazienek z doprowadzoną zimną wodą. Mamy ciężkie warunki, które nie przystają do XXI wieku, dlatego cieszymy się, że będziemy mieli nowe osiedle – mówi Pogłodziński.

Koszary to dzielnica na uboczu miasta. Zaniedbana. Słabo aktywna. Także dlatego, że przez dziesiątki lat do znajdujących się tam baraków socjalnych kierowano osoby, które miały różne problemy życiowe. Dziś te baraki nadają się jedynie do wyburzenia.

By ludziom było lepiej

Projekt rewitalizacji Koszar zakłada budowę dwóch nowych czterokondygnacyjnych budynków mieszkalnych przy ul. Rybickiego/al. Sportowej. Miasto chce też wyremontować budynki przy ul. Rybickiego i Brygady.

 – Ci ludzie, którzy tam teraz mieszkają, będą mieć lepsze warunki mieszkaniowe, bo nasz projekt dotyczy tylko tych, którzy teraz mieszkają w tej dzielnicy – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

To nie jedyne obiekty, które powstaną w Koszarach. Miasto chce wybudować też dwa kolejne budynki mieszkalne przy ulicy Moniuszki i Wyzwolenia i utworzyć tam Dzienny Dom Seniora. Postanie też centrum Aktywności Lokalnej, w którym znajdą swoje miejsce kluby integracji społecznej i świetlice.

Nowym obiektem ma być Lokalne Centrum Wspierająco-Dydaktyczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tam ma znaleźć się Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Podopieczni ośrodka będą mogli realizować obowiązek szkolny lub nauki oraz korzystać z zabiegów rehabilitacji. Ma też powstać Domem Pomocy Społecznej dla 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tu mają znaleźć schronienie niepełnosprawni, których rodzice ze względu na swój wiek lub stan zdrowia nie są w stanie nadal opiekować się dorosłymi dziećmi. 

Wojciech Żukowski podkreśla, że rewitalizacja to nie tylko nowe budynki, to także rozbudowane działania społeczne aktywizujące lokalne społeczeństwo.

 – Tak naprawdę to istota tego programu. Chcemy tu powołać spółdzielnię socjalną, która zajmie się zarządzeniem obiektami, świadczeniem pewnych usług na przykład gastronomicznych – mówi burmistrz.

Aktywizować i integrować mieszkańców ma też park sąsiedzki, który powstanie w tej dzielnicy. Z ogrodem sensorycznym, urządzeniami do rekreacji.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Reklama Baner reklamowy - Tomaszowska Kronika Tygodnia - facebook

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 23.04.2017 11:55
I pomyśleć, ile to w miastach jest mieszkań bez łazienek... Może statystycznie jest gorzej niż na wsiach

Reklama

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Piotr Zduńczyk - KonfederacjaTreść komentarza: Przydałoby się sprostować, że rodziny z Ukrainy nie znajdują się w "Centrum Integracji dla Obywateli Państw Trzecich w Zamościu" tylko w mieszkaniach postawionych w ramach programu "Lubelskie pomaga Ukrainie – utworzenie tymczasowego miejsca pobytu w Zamości". Obie instytucje są pod jednym adresem, ale mieszkania dla Ukraińców nie mają związku z petycją, choć oczywiście jest to infrastruktura, która możę zostać w przyszłości wykorzystania do wsparcia nieleglanych imigrantów. Bardzo dokładnie to wyjaśniliśmy na konferencji prasowej, na której Państwo o to dopytywali. Szkoda, że Pani redaktor obecna na konferencji nawet o to dopytywała, ale nie słuchała dokładnie lub tego sobie nie nagrała na dyktafon.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 15:27Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ośrodek wybudowany decyzją Morawieckiego, więc imigrantów powinni przygarniać pseudopatrioci z PiSuData dodania komentarza: 3.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: Brak pracyTreść komentarza: Przydałby się jakiś zakład pracy nowy, jakaś firma a nie market.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 13:00Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: Ha tfuTreść komentarza: Hohoho a wszyscy kierowcy tacy zajebiści.....Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:59Źródło komentarza: Wypadek w Zamościu. 21-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i potrąciła rowerzystęAutor komentarza: Porozmawiajmy o kosztachTreść komentarza: Do lekarza i tak trzeba jechać do np Hrubieszowa, a tam bankomatów sporo.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 12:56Źródło komentarza: Trzeszczany: Umowa zawarta. Będzie Bank Spółdzielczy i bankomatAutor komentarza: koństytucjaTreść komentarza: Głosujący na lewicę i peło , powinni wziąć sobie do domów PO ciapatym ! A jak maja w domu córkę lub córki to PO jednym dla każdej ! A państwo POlskie czyli rząd rudego ,uja powinien wtedy dać na utrzymanie każdego z tych ciapatych PO 800+ z dopiskiem " na dzieci z Michałowa " !!!Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:32Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajają
Reklama