Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:51
Reklama
Reklama

Tarnogród: Nowy blask ołtarza

Ołtarz główny tarnogrodzkiego kościoła pw. Przemienienia Pańskiego przeszedł gruntowny remont. Jest on zwieńczeniem trwających kilka lat prac konserwatorskich w świątyni.
Tarnogród: Nowy blask ołtarza
Remont ołtarza jest zwieńczeniem trwających kilka lat prac konserwatorskich i restauratorskich

Autor: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

W ostatnich dniach stycznia oficjalnie zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Dzięki temu przywrócono oryginalną kolorystę ołtarza. Powrócono do złoceń. Wizerunek zmieniły również elementy dekoracyjne – ornamenty, girlandy, putta, figury aniołów, kartusze herbowe, figura Matki Bożej. Inwestycja była zwieńczeniem kilkuletniego procesu prac wewnątrz kościoła. W ostatnich latach odnowiono zabytkowe wyposażenie kościoła m. in. ołtarze z naw bocznych, obrazy, ambonę oraz zakończono prace przy polichromii ścian i sklepień.

Ostatnią perełką, którą przywrócono świetność był ołtarz główny kościoła. Ma on bardzo bogatą historie. Został wykonany dla kolegiaty ZamościuZaprojektował go Willem van den Block, a wykonany został w 1635 roku, przez jednego z najlepszych snycerzy na ziemiach polskich Fabiana Möllera. Ołtarz do Tarnogrodu z Zamościa trafił w II poł. XVIII wieku.

Przez lata różne było losy ołtarza. Jego historie ukazywały prowadzone prace konserwatorskie. Po przeniesieniu go do Tarnogrodu został odświeżony za pomocą zmiany kolorystki szafy - na kolor biały. Wówczas kolorystyka ta dobrze wpisywała się w ówczesną modę. Badania przeprowadzone w latach 70. ubiegłego wieku stwierdziły, że szafa ołtarza pierwotnie była złocona. Kolejne prace odbyły się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Nie zdecydowano się jednak powrócić do pierwotnej kolorystyki ołtarza z powodu braku środków i materiałów.

Ołtarz główny nawiązuje do Łuku Tryumfalnego. Zostały w nim umieszczone niezwykle cenne obrazy autorstwa Rintoretta. przedstawiające patronów fundatora – św. Jana Ewangelistę oraz św. Jana Chrzciciela. W polu głównym znajduje się znakomita późniejsza kopia obrazu Rafaela – Przemienienie Pańskie. Natomiast w zwieńczeniu został umieszczony obraz z wyobrażeniem Boga Ojca.

Wykonane i odebrane prace zostały dofinansowane z budżetu MKiDN, Funduszu Kościelnego, budżetu Wojewody Lubelskiego, którego dysponentem jest Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a także środków własnych inwestora.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama