Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:25
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Kredyt hipoteczny – rozmowa z ekspertem

Agenci Północ Nieruchomości zapytali eksperta kredytowego grupy ANG S.A. Anną Bobko, jakie będą możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, jakie są warunki i koszty takiego kredytu, jak obliczyć ratę oraz jakie dokumenty są potrzebne przy składaniu wnioski o kredyt. W tym artykule prezentujemy pierwszą część rozmowy.
Kredyt hipoteczny – rozmowa z ekspertem

Autor: Fot. Pixabay

Agenci Północ Nieruchomości zapytali eksperta kredytowego grupy ANG S.A. Anną Bobko, jakie będą możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, jakie są warunki i koszty takiego kredytu, jak obliczyć ratę oraz jakie dokumenty są potrzebne przy składaniu wnioski o kredyt. W tym artykule prezentujemy pierwszą część rozmowy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, należy spełnić 3 podstawowe warunki. Musimy posiadać zdolność kredytową, czyli dochody do spłaty raty kredytu hipotecznego. Musimy przedstawić wkład własny w wysokości co najmniej 10 proc. wartości nieruchomości. Przy zakupie nieruchomości wkład własny może być wniesiony jako zaliczka na zakup. W przypadku kredytu na budowę domu, wkładem własnym jest działka budowlana i materiały przeznaczone na budowę. Nieruchomość, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu w ocenie banku powinna mieć odpowiednią wartość, czyli musi być w dobrym stanie technicznym i odpowiedniej lokalizacji. Banki też umożliwiają zabezpieczenie się na innej nieruchomości, będącej własnością jednego z kredytobiorców.

A ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Koszt kredytu hipotecznego uzależniony jest od kilku czynników. Podstawowymi parametrami są marża oraz prowizja banku. Dodatkowo, powinniśmy doliczyć do tego koszt ubezpieczeń: pomostowego, niskiego wkładu własnego, nieruchomości, na życie. Należy uwzględnić również opłaty za wycenę nieruchomości czy inspekcję nieruchomości w przypadku kredytu uruchamianego w transzach.

Jakie może być oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego może być zmienne lub stałe. Większość kredytów hipotecznych uruchamianych jest na oprocentowaniu zmiennym, opartym o stawkę bazową, najczęściej WIBOR 3M lub 6M oraz marżę banku. Marża różni się w zależności od regulacji wewnętrznych poszczególnych banków, kwoty kredytu czy posiadanego wkładu własnego oraz produktów dodatkowych banku, z których skorzystamy. Coraz więcej banków oferuje kredyty o stałym oprocentowaniu, jak na razie może ono obowiązywać przez okres 5, 7 lub 10 lat. Po tym czasie decydujemy, czy przechodzimy na oprocentowanie zmienne, czy na oprocentowanie stałe.

Na jaki maksymalny okres można ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne są zazwyczaj udzielane na kilkadziesiąt lat. Maksymalny okres kredytowania zależy od wieku kredytobiorcy, który każdy bank ustala indywidualnie. Według Rekomendacji S maksymalny okres kredytowania wynosi 35 lat, ale nie zaleca się udzielania kredytu na okres dłuższy niż 25 lat.

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Znając oprocentowanie kredytu i prowizję banku oraz kwotę kredytu i okres kredytowania możemy policzyć ratę kredytu hipotecznego za pomocą kalkulatora, większość banków takie kalkulatory udostępnia na swoich stronach w internecie. One niejednokrotnie podpowiedzą nam parametry kredytu. Jeśli potrzebujemy szczegółowych wyliczeń wraz z całym harmonogramem spłaty, uwzględniającym koszty okołokredytowe, powinniśmy umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym u pośrednika finansowego lub w banku.

Jakie dokumenty należy złożyć przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny?

Dokumenty do kredytu hipotecznego możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie. Pierwsza to dokumenty, potwierdzające naszą zdolność kredytową, czyli zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach wystawione przez pracodawcę oraz wyciąg z konta bankowego, potwierdzający wpływy (z reguły za 3 miesiące). W przypadku dochodów z działalności gospodarczej należy przedstawić dane rejestrowe firmy oraz wynik finansowy za zamknięty rok podatkowy i za okres bieżący, a w przypadku działalności rolnej należy dostarczyć nakaz podatkowy podatku rolnego z ostatniego roku i decyzję o przyznaniu dopłat. Druga kategoria dokumentów to te, dotyczące nieruchomości. Są one uzależnione od celu kredytowania oraz rynku transakcji. W każdym przypadku bank poprosi o dokument, potwierdzający stan prawny nieruchomości takich jak np. umowa przedwstępna, akt notarialny, księga wieczysta, wypis i wyrys z rejestru gruntów, plan zagospodarowania, pozwolenie na budowę oraz potwierdzający wartość nieruchomości np. wycenę, kosztorys budowy. Bank na każdym etapie analizy wniosku może poprosić nas o dostarczenie dodatkowych dokumentów, jeśli dokumenty przedstawione razem z wnioskiem nie przedstawiają pełnego obrazu naszej sytuacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama