Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:25
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Około 50 procent nieruchomości jest finansowana za pomocą kredytu hipotecznego. Raty kredytów w ostatnim czasie bardzo mocno wzrosły. Wiele osób zastanawia się, jakie oprocentowanie wybrać, zaciągając kredyt hipoteczny – stałe czy zmienne. Zapytaliśmy eksperta.
Oprocentowanie stałe czy zmienne?
Przy oprocentowaniu zmiennym rata składa się z części stałej marży i zmiennego WIBOR-u. Kiedy WIBOR rośnie, rośnie też oprocentowanie i rata kredytu hipotecznego.

Wysokie, comiesięczne kwoty rat to efekt podnoszenia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. Obecnie – przypomnijmy – utrzymują się na poziomie 4,5 procent. Na początku kwietnia RPP podniosła wskaźnik aż o 1 procent, czyli najwyżej w XXI wieku. Wielu kredytobiorców zastanawia się nad zmianą warunków kredytu. Część osób pyta, jakie oprocentowanie wybrać, zaciągając kredyt hipoteczny.

Każdy musi wybrać sam

Spotkaliśmy się z ekspertem finansowym Karoliną Jurek. Zapytaliśmy ją o to, jakie oprocentowanie wybrać przy kredycie hipotecznym. – Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To tak, jakbym miała doradzać komuś, którą sukienkę kupić. Mam wybrać spośród dwóch modeli. Chętnie podzielę się swoją opinią na temat tych sukienek. Mogę pokazać ich wady i zalety, ale to dana osoba musi się czuć w sukience dobrze. Ostatecznie to ta osoba podejmuje decyzję – mówi Karolina Jurek.

Oprocentowanie zmienne

– Przy oprocentowaniu zmiennym rata składa się z części stałej marży i zmiennego WIBOR-u. Kiedy WIBOR rośnie, rośnie też oprocentowanie i rata kredytu hipotecznego. Jaki jest minus tej sytuacji? Niepewność przyszłości. Nie wiesz, do jakiego poziomu stopy procentowe wzrosną, jak długo będą rosły, przez jaki czas zatrzymają się na tym poziomie. Ciężko jest więc zaplanować swój domowy budżet – wyjaśnia ekspert finansowy.

Dodaje, że dla osób, które będą się tym mocno stresowały i codziennie myślały o tym, ile jeszcze ich rata kredytu wzrośnie, osób które nie mają zapasów finansowych w domowym budżecie, może być to sytuacja trudna.

Oprocentowanie stałe

– Osoby te być może będą bardziej skłonne wybrać oprocentowanie stałe. Banki proponują oprocentowanie stałe na okres 5,7 lub 10 lat. Kredytobiorca ma zagwarantowane, że w tym czasie nie zmieni się rata jego kredytu. Rata jest bowiem „zamrożona” na konkretnym poziomie. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość zaplanowania swojego budżetu domowego. Natomiast minusem jest to, że stałe oprocentowanie jest zazwyczaj trochę wyższe, niż oprocentowanie zmienne, więc tak naprawdę za swój spokój kredytobiorca musi trochę zapłacić – zaznacza Karolina Jurek.

Jednocześnie zaznacza, że stopy procentowe nie będą rosnąć w nieskończoność. – Zapewne za około 2 lata zaczną spadać, a kredytobiorca, który wybrał oprocentowanie stałe, zostanie z wyższą ratą. Chociaż tu też jest wyjście awaryjne. Można refundować kredyt hipoteczny, czyli przenieść go do innego banku na lepsze warunki cenowe. Plus jest taki, że przy kredytach z oprocentowaniem stałym w większości banków nie ma prowizji przy wcześniejszej spłacie zobowiązania. Można więc w całości spłacić kredyt hipoteczny, zaciągając drugi w innym banku. Minus jest taki, że musisz ponownie mieć zdolność kredytową i ponownie bank musi ocenić wartość zabezpieczenia, wartość nieruchomości – mówi agent.

Rząd przedstawił działania, które mają pomóc kredytobiorcom wyjść z trudnej sytuacji związanej ze wzrostem rat. Są to m.in.: cztery miesiące "wakacji kredytowych" w roku, pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u oraz fundusz wzmacniający odporność sektora bankowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama