Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:09
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Legendarne „podziemne miasta” i nie tylko. To raj dla fanów urbexu

Z pozoru są zwykłymi miejscowościami w województwie zachodniopomorskim, w rzeczywistości historyczną skarbnicą. Kłomino i Borne Sulinowo to obowiązkowy punkt na mapie poszukiwaczy przygód.
Legendarne „podziemne miasta” i nie tylko. To raj dla fanów urbexu

Autor: Kapitel / Wikipedia

Z wojskowym charakterem

Są położone między Czaplinkiem a Szczecinkiem i wypełnione opuszczonymi budynkami, w których „drzemie” historia II wojny światowej. Na obszarze Bornego Sulinowa i Kłomina znajdowały się koszary i najróżniejsze budynki użyteczności publicznej, a jeszcze 30 lat temu wspomnianych miejsc próżno było szukać na mapach komercyjnych.

Ciekawa historia tych miejscowości rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu i miała związek z III Rzeszą. Gdy zajęła ten obszar, szybko zaczęła nadawać mu wojskowy charakter – wzniesiono tam wille oficerskie, zaaranżowano szpital, wyznaczono miejsca na poligon i place apelowe, a nawet utworzono kasyno. Całość połączono siecią tuneli i schronów.

„Podziemne miasta”

Nawet obecnie można wysłuchać legend, w których padają stwierdzenia, iż to, co odkryto do tej pory, jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Niektórzy mówią, że na terenie Bornego Sulinowa i Kłomina są ukryte podziemne miasta, a inni dopowiadają, iż wymienione miejscowości są ze sobą połączone. Choć tych przypuszczeń nie potwierdzono, wnikliwi uważają, że nie bez powodu to właśnie ten obszar po II wojnie światowej znalazł się w szczególnym zainteresowaniu ZSRR.

Podjęto działania ukierunkowane na rozbudowanie i umocnienie i tak już pokaźnej infrastruktury. Dlaczego? Bowiem Borne Sulinowo i Kłomino uchodziły za wręcz idealny punkt, z którego można było wyprowadzić ewentualny atak na kraje zachodnie.

Raj dla fanów urbexu

W 1993 roku Borne Sulinowo otrzymało prawa miejskie i zostało liczniej zamieszkane, z kolei Kłomino zmieniło się w „miejscowość-widmo”. Mimo że nie napawa to optymizmem, przekornie stanowi wstęp do wielkiej przygody – zwłaszcza dla miłośników wędrówek połączonych ze zwiedzaniem porzuconych zabudowań. W celu podkreślenia lokalnych walorów turystycznych w okolicy powstała ścieżka wiodąca przez miejsca warte największej uwagi turysty. Zainteresowaniem cieszą się chociażby tzw. cmentarz z pepeszą czy pozostałości willi generała Guderiana.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama