Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:15
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

"Z rzezią wołyńską będzie podobnie jak z pamięcią o Katyniu w czasach PRL-u"

Rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego, badaczem historii Kresów Wschodnich i ludobójstwa dokonanego przez UPA, działaczem społecznym i opozycjonistą w okresie PRL
"Z rzezią wołyńską będzie podobnie jak z pamięcią o Katyniu w czasach PRL-u"
Ks. Iaskowicz-Zaleski: – Pomoc okazywana Ukraińcom przez Polaków pokazuje, że my nie chcemy żadnej zwady z Ukraińcami. Hasło „Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary” jest cały czas aktualne. Na tym trzeba bazować. Zgoda na pochówki zamordowanych Polaków byłaby najlepszym pojednaniem.

W Zamościu Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu – jak co roku – w drugą niedzielę czerwca uczciło ofiary rzezi wołyńskiej, władze gminy Bełżec nie zapomniały o rocznicy napadu banderowców na pociąg w Zatylu i wymordowaniu jego polskich pasażerów. Pamięć jest ważna?

– Pamięć to nie tylko wspominanie niewinnych osób, które zginęły tylko za to, że były Polakami i katolikami, ale to także ostrzeżenie dla następnych pokoleń, że żadna ideologia nie może łamać podstawowego prawa „Nie zabijaj”. Nie ma żadnej wartości, która usprawiedliwiałaby zabijanie. Po tym, jak 80 lat temu tylu ludzi zginęło nie tylko z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, ale też Niemców i sowietów, wydawało się, że to się nie powtórzy. Paradoks historii jest taki, że to koło z powrotem się zatoczyło i mamy w tej chwili kolejne zbrodnie. Tym razem piąte przykazanie łamią Rosjanie.

Niedługo rocznica krwawej niedzieli, a od kilku lat Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, który jest obchodzony 11 lipca. Czy to narodowe święto będzie w tym roku odpowiednio celebrowane?

– Uroczystości rocznicowe będą w tym roku organizowane, ale oddolnie. Środowiska społeczne zaplanowały w Warszawie konferencję popularno-naukową, a 10 lipca odbędzie się wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik Rzezi Wołyńskiej w gminie Jarocin na Podkarpaciu, co zresztą spotyka się z kontrami różnych środowisk, którym nie podoba się zarówno pomnik, jak i sama idea jego postawienia. Moim zdaniem, z rzezią wołyńską będzie podobnie jak z pamięcią o Katyniu w czasach PRL-u. To będzie głównie pamięć rodzin i środowisk niezależnych, a politycy niby coś powiedzą, ale jednocześnie będą się od tego dystansować.

Jak Polacy wywiązują się z pomocy uchodźcom z Ukrainy?

– Nadzwyczaj wspaniale! Sam jestem zaskoczony, bo tę pomoc udzielają nie tylko organizacje, które z założenia takimi sprawami się zajmują, w tym Fundacja im. Brata Alberta, którą prowadzę w Radwanowicach k. Krakowa, ale nie brakuje inicjatyw oddolnych czy spontanicznych działań, ponad podziałami politycznymi. To wszystko jest bardzo wartościowe.

Cały wywiad przeczytasz w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza ciemny 29.06.2022 21:16
Polscy katolicy lubią taplać się w krwi, bólach, cierpieniach i drogach krzyżowych w zasadzie nie rozumiejąc o co chodzi.

Formaldehyd 29.06.2022 10:22
No chyba przesadził . Za prawdę o Katyniu można było w Prl zginąć a tu politycy się zdystansują a on pisze o tym książki i chlapie na prawo i lewo w internecie .

marek 29.06.2022 09:51
Ten rok będzie testem dla rządzącego PiSu i opozycji. Na moje oko już próbują wprowadzać cenzurę dotyczącą ludobójstwa na POLAKACH przez zbirów z UPA. Nie wyobrażam sobie abyśmy nie mówili i to głośno o zbrodniach UPAdlińskich. Nie wyobrażam aby rządzący mówiący o sobie patrioci cenzurowali i ścigali osoby pielęgnujące pamięć o naszych rodakach bestialsko zamordowanych. Póki Ukraińcy nie wyzbędą się spuścizny banderowskiej, nie zburzą pomników katów jak Bandera, Szuchewycz innych ludobójców , nie zmienią nazwy ulic nigdy nie będę do nich czuł empatii.

Krzysiek 29.06.2022 08:42
Nie zgadzam się z zasadami wypowiadanymi ponieważ trzeba temat drarzyc i wyjaśniać ale w takim przypadku pagac i wspierać myśląc perspektywicznie żeby do takiej samej lub podobnej sytuacji niedopuścić

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama