Wśród odnalezionych przedmiotów, których stan zachowania wskazuje, że dłuższy czas przeleżały w ziemi, znajduje się m.in. kieliszek kiduszowy, którego używano do celów rytualnych z okazji szabatu i świąt żydowskich, a także elementy dziewięcioramiennego świecznika używanego w czasie Święta Świateł, czyli Chanuki.
- Czytaj też: Rzymskie denary pod Dołhobyczowem
Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie, przedmioty zostały wykonane ze srebra i posiadają widoczne znaki firmowe pracowni złotniczej. Według wstępnej analizy, znaleziska zostały wykonane w firmie złotniczej J. Ehrlich około 1885-1900 r. Firma działała do 1938 r. przy ul. Nalewki 18 w Warszawie i zajmowała się produkcją przedmiotów ze srebra, brązu i przedmiotów platerowanych. Firma wykonywała przedmioty związane z kultem żydowskim, dlatego pojedyncze, ocalałe jej wyroby można oglądać w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dokumentującym wielowiekową historię Żydów w Polsce.
- Przeczytaj: Jedyny taki skarb na Lubelszczyźnie
Znalezione w Szczebrzeszynie wyroby złotnicze najprawdopodobniej zostały zakopane podczas II wojny światowej przez miejscowych Żydów, na niedługo przed ich zagładą.
Napisz komentarz
Komentarze