Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 22:07
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Gm. Horodło: 6 lat mija od afery ze śmieciami w Strzyżowie. Odpady dalej tam są!

Od ujawnienia głośnej na całą Polskę afery śmieciowej w Strzyżowie mija dokładnie 6 lat, a do tej pory skazano prawomocnie tylko jedną osobę. Jedynym skazanym jest były dyrektor Wydziału Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie. Wciąż trwają procesy, w których na ławach zasiadają oskarżeni o składowanie śmieci w nielegalnym wyrobisku śmieci oraz troje policjantów oskarżonych o niedopełnienie obowiązków. Gmina Horodło prowadzi postępowanie administracyjne i domaga się usunięcia odpadów z okolic obszaru chronionego Natura 2000.
W trakcie śledztwa ustalono, że na terenie wyrobiska w Strzyżowie co najmniej 42 pojazdy ciężarowe wyładowały niesegregowane odpady komunalne.

Ta bulwersująca od kilku lat sprawa wyszła na jaw w połowie 2017 r., gdy za ciężarówkami wypełnionymi odpadami do Strzyżowa trafili również reporterzy stacji telewizyjnej TVN. Wcześniej wyrobisko piasku kontrolowali urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie w asyście policji, ale do śmieci ukrytych w wyrobisku nikt nie potrafili dotrzeć. Dopiero ponad miesięczne dziennikarskie śledztwo TVN w sprawie śmieciowej mafii ujawniło porażającą prawdę o tym, co ukryto w nielegalnym wyrobisku piasku w Strzyżowie.

W sierpniu 2017 r. po emisji programu "Uwaga" do dawnej kopalni piasku wkroczyli prokuratorzy, inspektorzy sanitarni, policja i strażacy. Koparkami przekopano wyrobisko, by sprawdzić, jak wielkie są pokłady śmieci zwiezionych do Strzyżowa. W dołach inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie znaleźli przemieszane śmieci. Prokuratora zdecydowała, że kompleksowym oględzinom zostanie poddany cały ponad 3-hektarowy teren dawnego wyrobiska. Jednocześnie wszczęła śledztwo w kierunku składowania odpadów i substancji, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób lub spowodować znaczne szkody w środowisku.

Oskarżeni z Łańcuta sądzeni w Rzeszowie

W trakcie śledztwa ustalono, że na terenie wyrobiska w Strzyżowie co najmniej 42 pojazdy ciężarowe wyładowały niesegregowane odpady komunalne. Śledczy ustalili właścicieli tych pojazdów i przesłuchali kierowców. Przeanalizowano dokumenty finansowe i rachunki bankowe spółki Krusz Piask z Leżajska. Powołano biegłego, który oszacował, jaką korzyść majątkową uzyskała spółka na nielegalnym składowaniu śmieci w Strzyżowie.

W lipcu 2019 r. Prokuratura Okręgowa w Zamościu przedstawiła zarzuty dziewięciorgu podejrzanym. Sześcioro z nich: Wioletta L.-N., Wanda L., Adam F., Bartłomiej M., Paweł D. i Mariusz D są to osoby pracujące na rzecz różnych podmiotów, które zwoziły odpady komunalne do Strzyżowa. To pracownicy firm, które zajmują się zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Wioletcie L.-N., prezesowi spółki Krusz Piask z Leżajska, zarzucono dopuszczenie do składowania i przetwarzania zmieszanych niesegregowanych odpadów komunalnych w Strzyżowie i poświadczanie nieprawdy w dokumentacji. Sąd zastosował wobec podejrzanej tymczasowy areszt. A wobec pozostałych podejrzanych zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczanie majątkowe (od 10 do 20 tys. zł). Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. Ten wyłączył się z prowadzenia czynności procesowych i sprawę przekazał do rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie.

Urzędnik starostwa skazany prawomocnie  

Jedyną prawomocnie skazaną osobą w tej sprawie jest były dyrektor Wydziału Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie. Pod koniec grudnia 2019 r. Prokuratura Okręgowa w Zamościu zarzuciła Tadeuszowi B. dopuszczenie się trzech przestępstw. Chodzi o niedopełnienie obowiązków, nieprzeprowadzenie szczegółowej kontroli procesu składowania odpadów na działkach w Strzyżowie i niepodjęcie działań, które zmusiłyby firmę zajmującą się rekultywacją tamtych terenów do zaniechania działań, które zagrażały życiu i zdrowiu ludzi, a także mogły spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, gleby i zniszczenie środowiska w znacznych rozmiarach. Kolejne dwa zarzuty dotyczyły składania fałszywych zeznań w toku dwóch śledztw nadzorowanych przez Prokuraturę Okręgową. Pierwsze w sprawie nielegalnego składowiska odpadów w Strzyżowie, a drugie dotyczyło niedopełnienia obowiązków przez pracowników Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.

– Niedopełnienie obowiązków polegało na nieprzeprowadzeniu szczegółowej kontroli procesu składowania odpadów i niepodjęciu działań mających na celu wezwanie do zaniechania naruszeń. Pracownik starostwa działał tym samym na szkodę interesu publicznego. Dopuścił do dalszego składowania nielegalnych odpadów, co mogło zagrażać życiu i zdrowiu ludzi, spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi oraz zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach – poinformował nas Artur Szykuła, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Tadeusz B. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. 24 grudnia 2019 r. akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi B. wpłynął do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. Wyrok przed sądem pierwszej instancji zapadł w 2020 r. Tadeusz B. został uznany za winnego. Sąd w Hrubieszowie skazał go na karę 3 tys. grzywny. Po apelacji sąd drugiej instancji uznał winę Tadeusza B. tylko w zarzucie dotyczącym niemyślnego dopuszczenia do nieodpowiedniego postępowania z odpadam i zasądził mu karę 1,5 tys. zł grzywny.               .

Policjanci nadal się procesują

Śmieciowa afera w Strzyżowie przysporzyła również problemów trójce policjantów z Wydziału Prewencji w Komendzie Powiatowej Policji w Hrubieszowie. Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Lub. prowadziła śledztwo dotyczące nielegalnego wysypiska śmieci w Strzyżowie, a troje policjantów z Hrubieszowa było podejrzewanych o niedopełnienie obowiązków. Śledczy zarzucili im m.in. to, że niewłaściwie prowadzili postępowanie wyjaśniające, a w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci nie zostały wykorzystane wszystkie możliwości dowodowe. Tuż przed zakończeniem tego śledztwa czynności przejęła Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Policjanci usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, czym spowodowali działanie na szkodę interesu publicznego. Troje policjantów nie przyznało się do winy.

– Wezwani na miejsce policjanci wylegitymowali osoby wysypujące śmieci, ale zaniechano przesłuchania świadków, nie wystąpiono o informację do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ani nie skierowano o wniosku o ukaranie. W efekcie miejsce zrzucenia śmieci przysypano ziemią – poinformowano nas w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu.

W marcu 2020 r. akt oskarżenia dotyczący trojga policjantów z Wydziału Prewencji KPP w Hrubieszowie skierowano do tamtejszego Sądu Rejonowego. A Sąd w Hrubieszowie wyłączył się z rozpoznania tej sprawy i przesłał akta do Sądu Rejonowego w Krasnymstawie.

Gmina Horodło do tej pory prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie śmieci, które wciąż wypełniają dawne wyrobisko piasku w Strzyżowie. Urzędnicy z Horodła na bieżąco śledzą proces karny w Rzeszowie, gdzie na ławie oskarżonych zasiadają obwinieni o zwiezienie i ukrycie odpadów oraz fałszowanie dokumentów. Od maja tego roku w Urzędzie Gminy w Horodle trwa kontrola gospodarki odpadami w tej gminie prowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli. 

– Na razie nie wiemy, jakie są wyniki tej kontroli, jeszcze nie otrzymaliśmy protokołu pokontrolnego – poinformował nas Grzegorz Jeżyna, sekretarz gminy Horodło. 

A póki co zawartość ponad 40 naczep tirów z odpadami komunalnymi z całej Polski wciąż wypełnia dawną nielegalną kopalnię piasku w Strzyżowie. 

Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronie głównej Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kresowiak 01.09.2022 21:03
Toż te śmieci zrzucali z samolotów tak mówił pewien urzędnik zaufany Józefa K.

matka ziemia 31.08.2022 13:15
Niech się wypowie w tej sprawie Pan Józef K z zeteselu i Pani Aneta K z SolPol.

Z komuny ideologicznej w towarzysko - rodzinno - koleżeńskie układy 30.08.2022 20:52
Krzysjek Sąd jest sądem a prokuratura prokuraturą, Kogo chcesz rozliczać ? I ty rozliczysz jak to działa w granicach prawa na którym sie zna ? To - nie powiem ze mafia - ale za mały nadzór nad tym jest społeczny. Może by tak w wyborach wybierać prezesów NIK. NSA. SN Itd itp

mam to w D...pie niech strzyżów sie martwi kogo wybiera 30.08.2022 20:45
Nie moje wody gruntowe, nie mój smród, i nie moje choroby nowotworowe bo nie wiadomo jaki tam syf zakopany. Całe szczęście w moje okolice zaden z tych dekli nie jest władny , chociaż to najbliższe okolice Hrubieszowa

Krzysjek 29.08.2022 19:45
Czas najwyższy rozliczyć sprawiedliwe sądy za działanie w tej sprawie dalej przy korycie PSL jest pan Kuropatwa

Temida 29.08.2022 15:54
A ci co byli na stołkach dalej tam są hahaha. Taka zmiana na lepsze ze prokuratura za gufno ścija jakieś anty banderowskie wpisy a tych co zorobili sie na zatruwaniu ludzi nie widzi

Pijany po dożynkach 29.08.2022 11:41
Pozdrawiam radnego powiatu Augustynka z gm. Horodło. Mam nadzieję, że mocno tyra jako członek zarządu aby usunąć śmieci.

Pamięć nie zawodzi 26.08.2022 16:57
A kto wówczas rządził powiatem czy nie Józef Kuropatwą obecny koalicjant Pani Anety Karpiuk z Solidarnej Polski.

ekolog 26.08.2022 13:41
smieci oczywiscie ekologiczne made in germany w ramach POmocy z UE

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama