Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:45
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gmina Hrubieszów: Sensacyjne odkrycie! Znaleźli hiszpańską monetę z czasów króla Filipa IV

Tomasz Gryniewicz z Hrubieszowa znalazł w pobliskim Czerniczynie pochodzącą z XVII wieku monetę. Prawdopodobnie jest to hiszpańska moneta wybita w Meksyku. Naukowcy i muzealnicy nie są w stanie jednoznacznie powiedzieć, w jaki sposób ponad 300 lat temu trafiła ona w okolice Hrubieszowa.
Gmina Hrubieszów: Sensacyjne odkrycie! Znaleźli hiszpańską monetę z czasów króla Filipa IV
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób XVII-wieczna moneta trafiła pod Hrubieszów.

Autor: Fot. Facebook Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Hrubieszowianin jest poszukiwaczem militariów i miłośnikiem historii. Na dziwną monetę Tomasz Gryniewicz trafił pod koniec sierpnia, podczas poszukiwań wykrywaczem do metalu. Wybrał się z nim na pola w okolice Czerniczyna (gm. Hrubieszów). Znalazca telefonicznie poinformował o odkryciu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie – Delegatura w Zamościu, a następnie przywiózł znalezisko do tutejszego urzędu konserwatorskiego. W międzyczasie konsultował swoje odkrycie z Muzeum w Hrubieszowie.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował na swojej stronie o nie lada sensacji. "Dziwna moneta została wykonana ze srebra. Jest nieco spatynowana. Ma nietypowy, wieloboczny kształt. Nosi ślady mechanicznego przetarcia. Ma niejednolitą, nierównomierną grubość i średnicę od 3,6 cm w najszerszym miejscu a 3,4 cm – w najwęższym. Początkowo sądziliśmy, że jest to piracka moneta z rejonu Morza Karaibskiego, wybita przez Anglików na Antylach za panowania królowej Elżbiety I, ze srebra zdobytego przez korsarza kapitana Francisa Drake, pod koniec XVI w. na hiszpańskiej „Złotej Armadzie” (Hiszpanie w tym okresie intensywnie eksploatowali złoża srebra na terenie dzisiejszego Meksyku oraz Boliwii i Peru, a następnie transportowali ten kruszec do Europy)" – pisze Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Kolejnej analizy dokonał dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego. Po wstępnym oczyszczeniu monety widać, że mamy do czynienia z monetą hiszpańską, wybitą w Meksyku w pierwszej połowie XVII w., za panowania króla Hiszpanii Filipa IV. Najbardziej jednak zaskakujące i zagadkowe jest to, jaką drogą ta moneta trafiła pod Hrubieszów.

Podobnymi wątpliwościami dzieli się Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

– Bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić w jakich okolicznościach historycznych srebrna moneta trafiła pod Hrubieszów. Nie ma ku temu żadnych konkretnych, naukowych wyjaśnień. Mogli ją pozostawić Szwedzi podczas Potopu, ale to jedynie mniej lub bardziej upoważnione spekulacje, bardziej jest to pole do tworzenia różnych fabuł, opowieści oraz spekulacji, a nie teorii naukowych – uważa Bartłomiej Bartecki.

Srebrna moneta znaleziona w okolicach Czerniczyna trafi do hrubieszowskiego muzeum. Będzie tam eksponowana jako ciekawostka na wystawie stałej. – To pierwsza taka moneta w naszych zbiorach. Rzeczywiście jest sporą ciekawostką na stałej wystawie w tutejszym muzeum – dodaje Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza jasny 30.08.2022 20:40
Zawisza Ciemny ogarnij sie bo to nie czateria

Bohaterom hwała 30.08.2022 20:37
Ile tego ognależli ludzie co sprzedawali 1 wykrywacze w Hrubieszowie. Albo ci co wydawali 2 miesięczne pobory na wykrywacz z dyskryminacją metali, mając małe dzieci. Teraz mają biznesy Ci ludzie. Niejednokrotnie chyba rozkopane cmentarze itd. Kiedyś właściciel grobu upomnie sie o swoje!!!!!!!

Zawisza Ciemny 30.08.2022 20:36
W XVII wieku Hrubieszów graniczył z Meksykiem. Nie wiedzieliście o tym ?

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama