Z propozycją przekazania 50 tys. zł z miejskiego budżetu na remont zewnętrznej ściany zabytkowego kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie wyszedł radny Ryszard Szponar. – Było obiecane już w ubiegłym roku, że coś takiego będzie. Chciałbym, aby radni przychylili się do mojego wniosku i przyznali taką kwotę na remont świątyni – apelował podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnogrodzie. Stwierdził, że chciałby, aby wiążące decyzje zapadły podczas obrad.
Przewodniczący Rady Dariusz Dołomisiewicz zwrócił koledze uwagę, że jeśli zgłasza taki wniosek pod głosowanie, to należy jasno pokazać skąd wziąć na dany cel pieniądze. – Aby przeznaczyć jakiekolwiek środki, nie zależenie na jaki cel, musi pan złożyć pismo z wyjaśnieniem skąd na to bierzemy – gdzie pieniądze przesuwamy, gdzie zabieramy i na co dajemy. Nie wyobrażam sobie, że każdy wstaje i mówi "że chce na coś przekazać". Ja popieram wniosek, ale trzeba złożyć wniosek formalny albo do biura podawczego, albo na sesji – tłumaczył. Stwierdził, że dzień przed sesją były obrady komisji. Wówczas można było złożyć takie pismo. – Pan jest radnym nie pierwszą kadencję i pewne rzeczy pana obligują – dodał.
Wypowiedź przewodniczącego oburzyła radnego Szponara. Stwierdził, że on nie będzie szukał pieniędzy w budżecie. – Ja tylko składam wniosek, aby radni go poprali i aby te pieniądze znaleźć. Ja nie będę szukał pieniędzy. Nie jestem księgowym – mówił.
Do propozycji radnego odniósł się również burmistrz Paweł Dec. Zaznaczył, że radnych obowiązuje regulamin, który był przez nich samych zatwierdzany. Wyraźnie określa on system i sposób procedowania. – Mimo najszczerszych chęci, takie głosowanie jest niemożliwe. Aby móc nad takim projektem uchwały głosować, wystarczyło dzień wcześniej na komisji zgłosić taką propozycję. Wówczas wprowadzalibyśmy autopoprawkę. Inaczej nie możemy tego zrobić, bo jest to niedopuszczalne prawnie – mówił. Zaznaczył, że nikt nie jest przeciwny takiej pomocy. Należy to jednak zrobić zgodnie z literą prawa. – Nie odstawiajmy takich rzeczy, bo prawo obowiązuje wszystkich i dla wszystkich jest jednakowe – mówił.
Radny nie odpuszczał. Zauważył, że nie "robi bezprawia", a jedynie zgłosił wniosek. – Jak nie można dziś, zróbmy to na następnej sesji. Nie wiedzę powodów, aby robić mi wykład. Nie jestem prawnikiem – mówił.
Finałem dyskusji było zapewnienie burmistrza Deca, że temat będzie omawiany. Tym bardziej, że gmina ma zabezpieczone środki finansowe w programie dotyczącym opieki nad zabytkami. – Nikt się od tego nie uchyla. Zróbmy to jednak z literą prawa – skomentował.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie jest przykładem architektury rokokowej. Wzniesiony został wg projektu Bernarda Meretyna, architekta lwowskiego, pochodzenia niemieckiego (zm. 1759). Do jego najsłynniejszych dzieł należy greckokatolicka katedra św. Jura we Lwowie, a także ratusz w Buczaczu. Bardzo charakterystycznym elementem projektów Bernarda Meretyna są kamienne latarnie-wazony oraz „tarasowa” struktura budowli. Wrażenie tarasów tworzą pełne arkady, które zasłaniają pokrycie dachowe od strony elewacji głównej, to właśnie na nich umieszczone są kamienne latarnie. Budowę kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie rozpoczęto około 1751 roku z fundacji Tomasza Antoniego Zamoyskiego. Świątynia została ukończona po 1771 roku sumptem Jana Jakuba Zamoyskiego.
Napisz komentarz
Komentarze