Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:29
Reklama
Reklama

Sułów: Pamiętają o kapłanie. Uratował ludzi przed śmiercią

Gdyby nie interwencja ks. Franciszka Kapalskiego, Niemcy mogliby zabić wielu mieszkańców Sułowa w odwecie za śmierć nauczyciela, pracującego dla nich w charakterze tłumacza. Na szczęście do tego nie doszło, a pamięć o kapłanie jest w Sułowie do dziś żywa.
Sułów: Pamiętają o kapłanie. Uratował ludzi przed śmiercią
Społeczność gminy Sułów pamięta o ks. Franciszku Kapalskim.

Autor: UG Sułów

4 czerwca 1940 r. władze okupacyjne w odwecie za zabicie miejscowego nauczyciela, który pracował dla nich jako tłumacz, zamierzały dokonać pacyfikacji mieszkańców wsi Sułów. „Historyczne wydarzenia zacierające się już w pamięci żyjących świadków, według wszelkiego prawdopodobieństwa miały zakończyć się dramatem” – czytamy na stronie internetowej gminy Sułów.

CAŁĄ HISTORIĘ OPISYWALIŚMY NA ŁAMACH KRONIKI TYGODNIA

Na placu w Sułowie, gdzie spędzono mieszkańców, Niemcy zapowiedzieli, że jeżeli nie znajdą się sprawcy, spośród zebranych co dziesiąta osoba zostanie rozstrzelana. Sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna, ale w pewnym momencie niemieckie dowództwo odeszło na bok na jakąś naradę.

Według relacji kilku świadków ktoś przyjechał ze Szczebrzeszyna, prawdopodobnie jakiś Niemiec i ks. Franciszek Kapalski (1911-1995). Akcję odwołano. W Sułowie nikt nie miał wątpliwości, że to była zasługa kapłana.

18 października w kaplicy bł. Czesława w Sułowie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. proboszcz Marek Gudz. Okazją do wspólnej modlitwy była kolejna rocznica urodzin ks. Kapalskiego. O jego odwadze i wartości, jaką niesie ze sobą kultywowanie pamięci tego lokalnego patrioty opowiadał przewodniczący Rady Gminy Sułów Ryszard Pietrykowski, który wraz z wójtem Leonem Bulakiem i innymi przedstawicielami samorządu wziął udział w obchodach. Na uroczystościach obecni byli także delegacje szkól z Sułowa i Tworyczowa.

Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod budynek urzędu gminy, gdzie umieszczona została pamiątkowa tablica poświęcona ks. Franciszkowi Kapalskiemu. Delegacje zapaliły znicze i złożyły kwiaty.

NIE PRZEGAP: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama