Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:10
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej świętuje 35-lecie działalności

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej świętuje 35-lecie działalności. W tym czasie przez zespół folklorystyczny z Hrubieszowa przewinęło się około 1,7 tys. tancerzy i tancerek. Zawiązało się w nim kilka małżeńskich par.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej świętuje 35-lecie działalności
Podczas jubileuszowego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej na scenie wystąpiło ponad 170 tancerek i tancerzy.

W sobotę, 29 października podczas galowego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury wystąpiło 170 tancerzy i tancerek. Reprezentowali oni 5 grup tańczących obecnie w zespole i 2 grupy absolwentów, którzy wcześniej w nim tańczyli, ale po zakończeniu nauki w Hrubieszowie porozjeżdżali się po świecie. Na jubileusz przyjechali absolwenci zespołu z różnych stron Polski: z Gdańska, Wrocławia czy Krakowa.

– Najstarsi z nich tańczyli w zespole od samego początku, gdy został on utworzony. Miałam wtedy dwadzieścia kilka lat, a oni byli wówczas 8-latkami – wspomina Grażyna Temporowicz, założycielka i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. 

– Obecnie mają po przeszło 40 lat. Koncert jubileuszowy był wyjątkową okazją do wspólnego spotkania, wspólnych prób i koncertu. Absolwenci zwykle podobają się publiczności najbardziej. Bo oni są w pełni świadomymi tancerzami, chcą jak najlepiej zaprezentować się publiczności. W ich wykonaniu taniec Lachów Sądeckich, polonez czy mazur to prawdziwa uczta estetyczna i doskonała zabawa. Koncerty jubileuszowe były również znakomitą okazją dla młodszych tancerzy, by poobserwować tych starszych, bardziej doświadczonych – dodaje Grażyna Temporowicz.

28 października zespół wystąpił w HDK z koncertem familijnym. Występ był biletowany, a mimo to zgromadził pełną widownię, cześć widzów oglądała go, siedząc na schodach. Na jubileusz hrubieszowskiego zespołu przyjechały delegacje ze wszystkich ważniejszych zespołów folklorystycznych z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Zamościa, Tomaszowa Lub., Biłgoraja, a także przedstawiciele międzynarodowej rady festiwali folklorystycznych.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej utworzono w 1987 r. przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Tańczą i śpiewają w nim dzieci i młodzież z hrubieszowskich szkół. Założycielką zespołu i twórczynią jego niepowtarzalnego stylu jest Grażyna Temporowicz, choreograf, kierownik artystyczny zespołu. Zespół z Hrubieszowa, nazywany "Ambasadorem polskiej kultury", koncertował w 27 krajach Europy i świata, w niektórych po kilka razy. Pięciokrotnie zapraszano go do Hiszpanii. Hrubieszowianie byli na tournee w Peru, Meksyku i Tajlandii, a także w tureckiej części kontynentu, blisko Cypru.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama