Nieśmiertelnik Leona Kaczyńskiego znalazł Michał Wróblewski podczas I Zlotu Poszukiwaczy Bitwy pod Koronowem. Stowarzyszenie Historyczno-Archeologiczne "Bractwo" organizowało tam poszukiwania śladów bitwy wojsk polskich z Krzyżakami. Stoczona ją pod wsią Wilcze 10 października 1410 r. w czasie wielkiej wojny, między siłami zakonu krzyżackiego, dowodzonymi przez Michała Küchmeistera von Sternberg, a wojskami polskimi, dowodzonymi przez Sędziwoja z Ostroroga i Piotra Niedźwiedzkiego. Wygrali Polacy.
Podczas tych poszukiwań znaleziono nieśmiertelnik żołnierza z powiatu hrubieszowskiego z 1939 r. W czasie kampanii wrześniowej walczył on w tamtej części Polski. W pierwszych dniach września 1939 r. Wojsko Polskie broniło kraju przed hitlerowskim najeźdźcą. W obronie Koronowa zginęło wielu polskich żołnierzy. Z ziemi w okolicach Wilczy wydobyto nieśmiertelnik Leona Kaczyńskiego.
Niepozorna blaszka jest pamiątką po żołnierzu. Na nieśmiertelniku wybito imię i nazwisko żołnierza oraz miejscowość, z której on pochodził. Identyfikacji i poszukiwań rodziny Leona Kaczyńskiego podjęła się Dorota Bartosiewicz. Na Facebooku prowadzi ona profil "Ocalić od zapomnienia". Niezwykłe znalezisko zgłosił Marek Kopania ze Stowarzyszenia "Wizna1939".
Tomasz Wojtaszek odnalazł akt chrztu żołnierza, z którego wynika, że Leon Kaczyński był synem Jana i Apolonii z Zająców. Urodził się 6 listopada w 1913 w Liskach, parafia. Horodło. Strona straty.pl prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej wykazała żołnierza o tych samych danych. Leon Kaczyński najwyraźniej przeżył walki kampanii wrześniowej i II wojnę światową. Zmarł w 1995 r. Został pochowany na cmentarzu w Horodle.
- Czytaj też: Gm. Horodło: Bronią jedynej poczty w gminie
- Nieśmiertelnik Leona Kaczyńskiego przeleżał w ziemi 83 lata i właśnie w sobotę 29 października trafi w ręce jego syna - Edwarda w Horodle - pisze na FB Dorota Bartosiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze