Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 15:05
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Będzie drożej. Tarcze antyinflacyjne niezgodne z unijnym prawem o VAT. Polska je poparła

Mniejsze stawki podatku VAT na paliwa, gaz czy nawozy i żywność. Tak wygląda polska Tarcza Antyinflacyjna. Teraz musi się to zmienić.

Tarcza, czyli obniżenie lub zniesienie podatku VAT na wiele produktów, to rządowa metoda walki z drożyzną. Przypomnijmy, że w myśl tych działań stawka VAT 0 procent dotyczy podstawowych produktów spożywczych. Wcześniej było to 5 proc. Tak samo jest z nawozami i środkami ochrony roślin (było 8 proc.). Z kolei stawka na gaz ziemny spadła z 23 do 8 proc.

Reklama

Tarcza obejmuje także paliwa. Zwykle są one objęte 23-procentową stawką VAT, ale na mocy specjalnych przepisów teraz jest to 8 proc.

Było to rozwiązanie czasowe, które jednak jest cyklicznie przedłużane. Niedawno rząd zdecydował, że tarcza będzie funkcjonowała do końca roku. Dziś nie jest już to takie pewne. Dlaczego?

Polska podpisała się pod unijnymi przepisami o VAT

Otóż Komisja Europejska ma poważne zastrzeżenia do polskich rozwiązań. Nie do wszystkich zapisanych w tarczy, ale chodzi o to, że obecne przepisy wspólnotowe nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

PRZECZYTAJ:

– Komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni przedstawił wytyczne dotyczące obowiązujących przepisów w dziedzinie opodatkowania energii w swoim piśmie z kwietnia 2022 r. do ministrów finansów UE. Pismo to jest publiczne i przypomina między innymi, że nowe przepisy dotyczące VAT obowiązują od 6 kwietnia 2022 r. po jednomyślnym zatwierdzeniu ich przez Radę UE (wszystkie państwa członkowskie) – poinformowała KE.

Maksymalna cena prądu i gazu

To, że takie właśnie jest stanowisko Komisji Europejskiej, przyznał publicznie rzecznik rządu Piotr Müller.

– Bruksela faktycznie zgłaszała już wcześniej, w jakimś sensie groziła nam postępowaniami przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Natomiast to nie jest tak, że my chcemy się wycofać z tarczy antyinflacyjnej, my ją zastępujemy innymi narzędziami – powiedział. I dodał, że np. została ustalona maksymalna cena prądu. Tak samo ma się stać z gazem.

Problem jest jednak z paliwami, a  to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na inflację i wzrost cen.  

– Ponieważ nie wiem, jak będzie wyglądała sytuacja na rynkach międzynarodowych, nie mogę zagwarantować, jak będzie wyglądała cena paliwa, nawet utrzymując aktualne rozwiązania – powiedział rzecznik rządu.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

I epnie ten cały misterny plan dobrobytu 10.11.2022 19:03
Czy naprawdę nie zgodne czy brak kasy dla rządu? Bo tarcze pomocowe można różnie rozdawać. Nie koniecznie po 3000 + na każdego co ma piec. Sraczka bedzie przed wyborami co, bo falstart popełniliście z tym obdarowywaniem a kasy wam zaczyna brakować do wyborów !!!!!!

Reklama
Kreciki 10.11.2022 19:11
Dobra qurfa wyleje swoje złości - za PiS nie ma dodatków remontowych czy budowlanych co prywatna os fizyczna mogła rozliczyć VAT. Płaczecie na mafie bankowo - deweloperską a sami ją tworzycie. Tworzycie jakieś paranoje między ludzmi na różnych półapach świadomości. Ta cała agresja w ludziach co ją medialnie wytwarzacie odbije sie na was . Bo nie jesteście ludzmi z klasą a krecikami co ryją gdzie można żeby dorwać sie do władzy.

Emeryt z Zamościa 10.11.2022 19:50
"półap" -- tak samo jak lądowali poniżej warunków zniżania a nawet amerykański system piszczał "Pull up, pull up" - też olało się -ot pisowskie schematy

Sprawiedliwi hahahahah 12.11.2022 14:11
No to jakieś odniesienie do tragedii. Ale tak bywa przy zmianie władzy jak sie usówa wszystkich zeby zastąpić swoimi. Np z kiosków. Bywało to w historii jak Stalin wybił większość doświadczonej kadry. Przyjdzie nowa władza i pozwalnia starych nadzorców, Emeryt z MO a LWP bali sie zabrać, .

Polecicie po wyborach 10.11.2022 18:45
Panie Duda o samostanowieniu narodów, napisz Pan odnośnie mordów na Wołyniu gdzie chłopi siekierami mordowali z zaskoczenia sąsiadów, którzy byli bez osłony państwa bo, państwo szykowało sie na akcje wisła współpracy AK z sowietami żeby przejmować władzeie władzy ???? Teraz durnoty w tn min obrony mówił ze w ataku na polskę pomogła nam anglia i finlandia hahahah w jakich latach? W 1920 i chyba 39 angielscy doker-si strajki robili i blokowali porty z pomocą !!!! jadą na wyimaginowanej historii

Emeryt z Zamościa 10.11.2022 19:54
Ech ty głupia ruska onuco. Wania jakie jeszcze masz rozkazy z Moskwy? próbuj dalej.

Reklama
Polak 12.11.2022 14:47
ubecka swołocz

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaBaner rekalmowy Dodatek święta OSiR Zamość
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XxxTreść komentarza: Ten mieszkaniec niech się weźmie do roboty a jak nie ma to na rower i do Suśca na autobus czy busa a po drodze trochę mu głowę przewietrzy.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 23:51Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiegoAutor komentarza: magikTreść komentarza: NIE POMOGĄ! Jak nie masz znajomości i nie ODZIEDZICZYSZ pracy w urzędzie po rodzicach to choćbyś miał doktorat zostaje ci kasa w biedronce, nadal będziesz nikim.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 20:21Źródło komentarza: Jak studia podyplomowe mogą pomóc w przebranżowieniu się?Autor komentarza: PiwniczakTreść komentarza: Tomaszów Lubelski gdzie zazwyczaj Audi i VW doprowadzają do wypadków... A niby tylko Byymwu takie zue... Współczucia i powrotu do zdrowia.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 14:02Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Wypadek na ul. Lwowskiej. Volkswagen wjechał w kobietę na przejściu (ZDJĘCIA, FILM)Autor komentarza: W kaftanTreść komentarza: Zgłoś się do lekarza psychiatry bo widzę, że masz o 10 klepek mniej.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 13:08Źródło komentarza: Ratownik zaatakowany w Janowie Lubelskim i pod Biłgorajem. W Zamościu już zaczęli się uczyć samoobronyAutor komentarza: maxmix232Treść komentarza: Ciężko będzie odbudować komunikację publiczna w tym rejonie kraju, jeżeli jest to realne z uwagi na to że region się wyludnia z dwu powodów spadek urodzeń i coraz większą z roku na rok emigracja miejscowej ludności. Druga kwestia zdewastowanie kilkanaście lat temu transportu publicznego zmusiło ludzi do szukania innych sposobów przemieszczania się odzyskać ich jest wręcz niesposob.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 12:10Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiegoAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Debilstwo goni debilstwo by przykryć drożyznę i kłamstwa wyborcze dla frajerów LEMINGÓW.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 09:14Źródło komentarza: Szykuje się niezła awantura w Sejmie. O posiadanie marihuany
Reklama