Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 07:14
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

6 grudnia odwiedzi nas św. Mikołaj. Skąd pochodzi ta tradycja i zwyczaj dawania prezentów

6 grudnia, w dniu św. Mikołaja z Miry, przynosi on dzieciom prezenty. Dodajmy – również niektórym dorosłym, bo zwyczaj tej jest chętnie kultywowany w każdym wieku.

6 grudnia. Tę datę dobrze znają nie tylko dzieci. Również wielu dorosłych czeka tego dnia na prezenty. To zwyczaj znany nie tylko w Polsce. Skąd zatem wzięły się mikołajki?

To polska nazwa święta z bardzo długą tradycją. Patronuje mu św. Mikołaj, biskup Miry. Kim był?

Święty Mikołaj

Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari, jest – jak czytamy w Wikipedii – świętym katolickim i prawosławnym. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku.

Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352). Był biskupem Miry w Licji (dziś rejon w Turcji). Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.

Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe poświęcone mu sanktuarium jest we włoskim Bari.

Współczesna baśniowa postać Świętego Mikołaja, wzorowana na św. Mikołaju z Miry, jest wykorzystywana w kulturze popularnej w czasie Bożego Narodzenia.

Do XIX wieku dzień ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry, był na ziemiach polskich dniem wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono to święto. Jest to teraz tzw. wspomnienie dowolne.

Najważniejsze jednak, że według tradycji 6 grudnia, w dniu św. Mikołaja z Miry, przynosi on dzieciom prezenty. Dodajmy – również niektórym dorosłym, bo zwyczaj tej jest chętnie kultywowany w każdym wieku.

Pod poduszką, w bucie, w dużych skarpetach

Jak chce tradycja, św. Mikołaj od średniowiecza przynosił i do dziś przynosi dzieciom prezenty w wigilię tego dnia. Początkowo były to owoce, słodycze, dewocjonalia. Teraz nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, zabawki, no i wciąż słodycze.

Na przełomie XIX i XX wieku św. Mikołaj stał się pierwowzorem baśniowej postaci rozdającej prezenty w Boże Narodzenie. I zawładnął masową wyobraźnią ludzi na całym świecie.

Prezenty zawsze pojawiają się w nocy z 5 na 6 grudnia w różnych miejscach: pod poduszką, w bucie czy w dużych skarpetach. Wszystko zależy od przyjętego w danym rejonie Polski zwyczaju.

6 grudnia prezenty wręcza dzieciom św. Mikołaj, a kto daje je w Boże Narodzenie? I w tym przypadku tradycje są powiązane z konkretnymi regionami Polski. W Wigilię na Śląsku prezenty przynosi Dzieciątko Jezus, na Dolnym Śląsku – Gwiazdka, w Małopolsce Aniołek, na Podlasiu ­Dziadek Mróz, a w Wielkopolsce, na Kaszubach i Kujawach – Gwiazdor.

Jak jest w innych krajach?

Mikołajki są popularne nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Nie zawsze też prezenty daje św. Mikołaj. Tym różnym zwyczajom przyjrzał się portalspożywczy.pl.

W Grecji prezenty przynosi dzieciom nie św. Mikołaj, a św. Bazyli Wielki. I robi to 1 stycznia. We Francji obdarowuje Pere Noel, a w Danii Świąteczny Człowiek – Julemanden. W Rosji dzieci czekają w Nowy Rok na Dziadka Mroza. Jeszcze dłużej muszą czekać dzieci we Włoszech, tam w Święto Trzech Króli prezenty przynosi wiedźma Befana. W Holandii upominki rozdaje Sinterklass, w Szwecji skrzat Jultomte, a w Wielkiej Brytanii – Father Christmas.

Japończycy mają Santę Kuroshu, Chińczycy – Shengdan Laoren, a Węgrzy – Karácsony Apó. Za prezenty w Hiszpanii odpowiedzialni są trzej królowie: Los Reyes Magos.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając PO Kolegium Tumanum to one teraz NEO czy paleo nauczycielkami są idzie się POgubić.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:36Źródło komentarza: Gmina Hrubieszów: Nauczycielki mianowaneAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Sasin jak był to 15 mln na basen dał i 30mln dla starostwa a toto tęczowy POmiot TW SB ps Justyna na krzywy ryj za nasze POdatki na wyżere z masłem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:31Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: POwrót TfuSSka, a szczaw i mirabelki wpierniczać mandaty płacić za wszystko i do więzienia PRAWORZĄDNOŚĆ,Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:23Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcjiAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Do góry nogami Unia upadek, Kryształ upadek i trener uciekł, takie charatanie w gałę pinindzy nima i ni bedzi, reprezentacja za PIS do nas w grupie losowano kraje i wyjście z grupy na Mpstrzostwach Świata za TfuSSka i Nitrasa spadek i B klasa żenada SBeków.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:17Źródło komentarza: PIŁKARSKA KLASA A: Huragan Gmina Hrubieszów góruje nad swoją konkurencjąAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: POlskojęzycznych komunistyczno- SBeckich mediów nie oglądam więc jadę na REPUBLIKĘ do Chełma na ostatni bastion WOLNOŚCI.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 08:00Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: To dlatego Majewska śmiecie uzależniła od użycia wody by na przyjazd Trzaska małPOwaniem głuPOty WAWy się POchwalić, a mieszkańcom kit się na radzie wciskało o wyższych POtrzebach, Kolegium Tumanum mieszkańców i radę TUMANI POlitycznie.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 07:53Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama