Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:32
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Ruszyły szczepienia najmłodszych przeciwko COVID-19. Są już pierwsze zgłoszenia

Wczoraj (12 grudnia) ruszyła rejestracja dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat na szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwsi chętni już się zarejestrowali.

– W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy blisko 2 mln e-skierowań – informował pod koniec ubiegłego tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Wczoraj (poniedziałek 12 grudnia) dodał w Radiu Plus: – Są już pierwsi chętni na szczepienie przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Na razie to kilkadziesiąt osób.

I dodał: – Tak to jest, że z kolejnymi falami, kiedy to poczucie niebezpieczeństwa jest zdecydowanie mniejsze, ludzie w coraz mniejszym stopniu są skłonni do szczepień, co jest absolutnym błędem.

Populacja tej grupy wiekowej – jak podało Ministerstwo Zdrowia – to blisko 2 mln dzieci.

Wystarczy na zaszczepienie 168 tys. dzieci

Do Polski trafiło 504 tys. szczepionek. Preparat – jak zapewnił minister zdrowia – jest przetestowany, zbadany i dopuszczony na rynek przez EMA (Europejska Agencja Leków) oraz polskie instytucje.

Dziecko można zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19 na 3 sposoby: przez Moje IKP (Internetowa Karta Pacjenta), czynną codziennie w godz. 7-2 infolinię pod numerem 989 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Kwalifikacja do szczepienia dzieci są prowadzona przez lekarza. Również w punktach, gdzie odbywają się szczepienia, przyjmuje lekarz. Obecnie w całym kraju jest ich około 7 tysięcy.

– Schemat szczepienia jest trójdawkowy, więc szczepionki, które do nas dotarły, wystarczą na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci. W przypadku większego zapotrzebowania dostawy mogą zostać uzupełnione – zapewnił Adam Niedzielski.

Pierwsza i druga dawka szczepionki będą podawane w odstępie 3 tygodni, a trzecia po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki. Szczepienie będzie wykonywane preparatem Comirnaty firmy Pfizer. W zależności od wieku i masy ciała szczepionka będzie podawana w udo lub tradycyjnie w ramię.

Od 16 września tego roku – dodajmy – drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 12 lat. Od 3 października możliwe są szczepienia przypominające w grupie dzieci 5-11 lat.

Coraz więcej młodych jest zarażonych

Radio Plus zapytało ministra zdrowia, czy w przypadku tak małych dzieci szczepienie ma sens. Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że obecnie – jak to określił – mamy odwrócenie tendencji, jeśli chodzi o zachorowania, podobnie jest w przypadku grypy.

I podkreślił, że liczba zachorowań wśród młodych jest coraz większa. Wynika to z tego, że te osoby nie są zaszczepione i tym samym uodpornione na wirusa. W przeciwieństwie do osób dorosłych.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama