Wernisaż wystawy fotografii do kalendarza miał miejsce 14 grudnia w Biłgorajskim Centrum Kultury. „Portret bez barier” to projekt Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju, który ma na celu uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z niepełnosprawnością, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery – edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, z którymi spotykają się na co dzień. Został stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych, po to aby uwierzyły one w swoje możliwości, potencjał i piękno. Jego celem była również integracja, łączenie środowisk, współdziałanie na gruncie kulturalnym i społecznym. Wszystko to dla oswajania, przekraczania granic potocznie rozumianej „normalności” – bez zdziwienia i gapienia się na „inność”, ale również bez udawania, że jej się nie widzi.
Pomysłodawczynią kalendarza jest Ewa Rzeźnik, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych w Biłgoraju oraz pasjonatka fotografii. – Fotografia zmienia wszystko, nasze myślenie o tym kim możemy być, poczucie przynależności, zmienia historię naszego życia i sposoby na postrzeganie grup społecznych i kulturowych. Tylko w fotografii dokonywanej w zaufaniu jest miejsce na otwartość i stworzenie relacji. Właśnie tym kierowaliśmy podczas naszej sesji. W ten sposób zintegrowaliśmy dwa pozornie niepasujące do siebie środowiska – uczniów Zespołu Szkół Specjalnych i profesjonalne modelki – mówi. Dodaje, że bardzo zależało jej na pokazaniu innego oblicza niepełnosprawności. – Te osoby tak samo jak pełnosprawni obywatele mogą zaistnieć na kartach kalendarza i zaprezentować swój potencjał i piękno. Chciałam, aby to zostało zauważone – dodaje.
Kalendarz w której główną rolę odgrywali niepełnosprawni modele został wydany po raz drugi. Pierwsza edycja miała miejsce w 2019 roku. Wówczas odbyła się profesjonalna sesja fotograficzna dla uczennic z Zespołu Szkół Specjalnych, a powstałe fotografie posłużyły jako materiał do wydrukowania kalendarza promującego wydarzenie oraz do zorganizowania wystaw fotograficznych. Tym razem zrobiono wszystko z większym rozmachem. Zaproszono profesjonalne modelki, makijażystki, stylistki a nawet brafitterkę. Sesje fotograficzne odbywały się w rzeszowskim studiu „Skypeak”.
Przedsięwzięcie mecenatem objęła firma Model Opakowania. – Pomysłodawczyni projektu, Ewa Rzeźnik, zawarła w nim dwie ważne przestrzenie: miłość do fotografii i chęć przełamywania barier z którymi osoby z niepełnosprawnością intelektualną mierzą się na co dzień – mówiła Katarzyna Ferens-Paczwa z firmy Model Opakowania.
Podczas wernisażu gratulacje wszystkim zaangażowanym w jego realizację złożyła Maria Wilkos, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych. – Cieszymy się ogromnie, że po raz kolejny możemy realizować projekt za pomocą którego pokazujemy godność osoby niepełnosprawnej. Udało się to świetlnie – podkreślała. Dodała, że fotografie pokazują człowieka, który ma ogromne talenty i wrażliwość.
Wystawę fotografii można oglądać w Biłgorajskim Centrum Kultury do końca tego roku. Kalendarze są dostępne w sekretariacie Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju przy ul. Wira Bartoszewskiego w Biłgoraju.
Napisz komentarz
Komentarze