W ramach projektu przeprowadzono cykl spotkań dla mieszkańców Duba, Kotlic, Niewirkowa, Kadłubisk i Śniatycz, mających na celu przygotowanie do starości 48 osób starszych zamieszkałych na terenie woj. lubelskiego poprzez zwiększanie ich bezpieczeństwa w zakresie: bezpieczeństwa zdrowotnego, przeciwdziałania zaburzeniom procesów poznawczych oraz wykorzystywania nowych technologii i mediów cyfrowych (w tym komputera i Internetu) w codziennym funkcjonowaniu.
Jednym z pierwszych działań były warsztaty ABC bezpieczeństwa zdrowotnego, które cieszyły się ze strony seniorów dość dużym zainteresowaniem. Seniorzy dowiedzieli się m.in. jak udzielić pierwszej pomocy, jak właściwe przechowywać żywność oraz co zrobić, aby być zdrowym.
Kolejną inicjatywą było szkolenie z zakresu obsługi komputera i korzystania z urządzeń teleinformatycznych. Warsztaty uświadomiły seniorom, że umiejętność obsługi komputera i Internetu ułatwia i usprawnia życie na wielu płaszczyznach. Bez wychodzenia z domu można robić zakupy, czytać codzienną prasę czy nawiązywać nowe znajomości. Komputer pomaga też w utrzymywaniu bliskich relacji rodzinnych.
TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Polska mocarstwem. 2023 rok w wizji Nostradamusa
- Majdan Wielki: 2-latek przestał oddychać! Gdyby nie reakcja strażaków, stałoby się najgorsze
- Gm. Biłgoraj: Spłonęły domki letniskowe w Edwardowie. Zagrożony był las i inne domy
- Zakład Karny w Zamościu się powiększył. Co będzie w nowych budynkach?
- Dominik Kopeć dostał nagrodę finansową od wójta gminy Susiec, z której pochodzi
Uczestnicy nie kryli satysfakcji z udanych prób samodzielnego korzystania z komputera, obsługi programów, wyszukiwania informacji. Zdali sobie sprawę, że obsługa komputera nie jest trudną czynnością, a po kilku zajęciach są w stanie samodzielnie z niego korzystać. W trakcie wykładów prowadząca zwróciła też uwagę na zagrożenia czyhające w wirtualnym świecie, przestrzegała przed oszustwami bankomatowymi i telekomunikacyjnymi, wyjaśniła jednocześnie jak można zadbać o bezpieczeństwo w sieci.
Warsztaty z zakresu treningu pamięci prowadzone przez wykładowcę z Warszawy miały na celu ćwiczenie pamięci, koncentracji, logicznego myślenia i zdolności twórczych. Obejmowały zadania graficzne, językowe, matematyczne i logiczne. Poszerzyły wiedzę seniorów na temat metod i ćwiczeń poprawiających sprawność umysłu i całego organizmu. Uczestnicy wykonywali testy i ćwiczenia doskonalące funkcje poznawcze, w tym pamięć wzrokową i słuchową. Wspólnie z trenerem omawiali zagadnienia związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Dowiedzieli się jak funkcjonuje pamięć i jakie aktywności sprzyjają zachowaniu sprawności intelektualnej i dobrej kondycji do późnej starości.
W trakcie trwania projektu organizowano wyjazdy do muzeum czy filharmonii, wyjścia do kina, spacery dalsze i bliższe. Aktywność ta dawała możliwość miłego i aktywnego spędzenia czasu w gronie osób w tym samym wieku, zdobycia wiedzy i poznania nowych miejsc. Wyjazdy kulturalno-integracyjne sprawiły bardzo dużo radości zarówno seniorom jak również organizatorom. Pozostawiły po sobie niezapomniane wspomnienia, które pozostaną w pamięci na długo.
Projekt pomógł uczestnikom otworzyć się na wzajemną współpracę, zintegrować się z młodymi prowadzącymi oraz lepiej się komunikować dzięki zrozumieniu perspektywy drugiej strony. Zdecydowana większość deklarowała, że dobrze czuła się w stworzonej grupie. Realizacja projektu uświadomiła obecnym, że w starszym wieku można się świetnie dogadywać i przyjaźnić. Sami seniorzy byli zaskoczeni wzajemną aktywnością, otwartością i pozytywnym nastawieniem oraz zachowaniem w stosunku do innych osób. Widać więc, że projekt zrealizował zakładane cele co jest wartościową i motywującą informacją by móc podejmować podobne działania w przyszłości.
Realizacja projektu „Bezpiecznik senioralny!” dofinansowana ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.
Napisz komentarz
Komentarze