Tematem konferencji zorganizowanej przez posła Tomasza Zielińskiego była kwestia wieku emerytalnego i polityki senioralnej rządu. – Rozmawiamy w 10. smutną rocznicę wprowadzenia przez rząd koalicji PO-PSL podwyżki wieku emerytalnego – powiedział na wstępie poseł Zieliński, pełnomocnik PiS w okręgu nr 19 (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski i miasto Zamość).
Dodał, że rząd Donalda Tuska zamiast walczyć z mafiami vatowskimi, schował głowę w piasek i chciał naprawiać sytuację finansową państwa kosztem seniorów. – Chcieli odebrać ich czas dla wnuków i rodzin, kazali pracować aż do śmierci za głodową stawkę – mówił poseł Zieliński. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości naprawił ich błąd. Jedną z kluczowych decyzji, którą podjęliśmy, była naprawa finansów publicznych i przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeśli ta reforma nie byłaby zatrzymana, to ponad 15 tys. mieszkanek i mieszkańców Zamojszczyzny zamiast pobierać emeryturę, musiałoby pracować. My daliśmy im wybór – iść na emeryturę czy dalej pracować. Obiecaliśmy cofnięcie wieku emerytalnego i dotrzymaliśmy słowa. Jest trzynasta emerytura i „14”, która wejdzie na stałe, jest też wiele programów aktywizujących seniorów. To nie PSL, które jawi się jako opiekun strażaków, ale my upomnieliśmy się o dodatek dla strażaków-ochotników.
Głos zabrała posłanka Beata Strzałka. – Koalicja PO-PSL podwyższyła kobietom wiek emerytalnym o 7 lat – mówiła poseł Strzałka. – Rząd PiS nie zapomina o kobietach i stawia na politykę rodzinną, stąd m.in. program Mama 4 Plus, a także nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach. – Bo PiS jest dowodem na to, że potrafi dotrzymać słowa – przekonywał senator Jerzy Chróścikowski. – Dlatego też emerytura rolnika z KRUS nie będzie niższa niż pracownicza z ZUS.
Wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa przypomniał, że polityka prospołeczna to jedna z dewiz rządu PiS premier Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Robert Bondyra zwrócił uwagę na darmowe leki dla osób 75 plus, a jego kolega z rady Krzysztof Gałaszkiewicz, że za rządów PiS osiągnięty przez Polki i Polaków wiek nie jest obowiązkiem przejścia na emeryturę. – To ich decyzja, kiedy i na jakim etapie życia przerwać pracę zawodową – wtórował mu starosta zamojski Stanisław Grześko. – Rząd PiS przywrócił godność Polakom.
Przeczytaj także:
- Rada Powiatu Hrubieszowskiego zdecydowała ile da rodzinom ofiar eksplozji w Przewodowie
- W lesie pod Biłgorajem znaleziono ciało 3-latki i jej ojca! 37-latek zabrał córkę z domu i nie kontaktował się już z rodziną
- Markowicze: Niezwykle cenne znalezisko w lesie
- Zamość: "Szulernia" w kontenerze. Nielegalne automaty i mefedron
Na całej Zamojszczyźnie powstają kluby i domy seniorów. – W naszym powiecie mamy świetlice dla seniorów, żeby w sposób radośniejszy mogli spędzać czas – powiedział Henryk Karwan, starosta tomaszowski, który zwrócił też uwagę na kwotę wolną od podatku.
Prezydent Zamościa podkreślił na koniec, że ważną częścią polityki senioralnej jest wspieranie szeroko pojętej aktywności osób starszych. Działania w tym obszarze realizowane są w Zamościu w ramach programów Senior plus i Senior wigor. Poza tym mamy Kartę Seniora, „opaskę życia” i wiele innych programów aktywizujących seniorów w przestrzeni publicznej – powiedział Wnuk.
W ub. roku na wszystkie działania skierowane do seniorów przeznaczano w całym kraju 44 mld zł.
Zgłoś się po opaskę
Miasto Zamość planuje przystąpić do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów”– edycja 2023 – Moduł II. W związku z tym Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu prosi o kontakt osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w postaci dostępu do usługi tzw. „opieki na odległość” przy użyciu „opaski bezpieczeństwa” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych. Z uwagi na krótki termin składania wniosków przez gminy o środki finansowe na realizację programu, osoby zainteresowane lub ich opiekunowie proszeni są o dostarczenie do 20 stycznia druku zapotrzebowania. Można je składać w siedzibie MCPR przy ul. Lwowskiej 57.
Napisz komentarz
Komentarze