Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez „zarząd, administrację i księgowość” jednej z zamojskich wspólnot mieszkaniowych złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego były poseł Samoobrony Jerzy Michalski, który obecnie jest pełnomocnikiem Zarządu Krajowego Partii Politycznej Wolni i Solidarni. „Sprawa dotyczy korupcji, kradzieży i przeznaczeniu pieniędzy na cele prywatne w okresie działalności 2000-2021” – napisał w zawiadomieniu, które z CBA – zgodnie z właściwością – trafiło do Prokuratury Rejonowej w Zamościu celem przeprowadzenia postępowania.
W związku z tym, że chodzi o mienie znacznej wartości, bo według ex posła w grę mógł wchodzić okrągły 1 mln zł, w kwietnia ub. roku wszczęte zostało śledztwo w tej sprawie. Zabezpieczono dokumentację, przesłuchano byłych i obecnych członków zarządu, opinię wydał biegły z zakresu rachunkowości. Za przywłaszczenie mienia znacznej wartości grozi do 10 lat pozbawienia wolności, ale nikomu nie postawiono zarzutów, a śledztwo w sprawie przywłaszczenia przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej powierzonych pieniędzy w kwocie 1 mln zł zostało pod koniec grudnia umorzone z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia.
Jak nam przekazano w prokuraturze, składający zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa Jerzy Michalski jest nie tylko mieszkańcem bloku zarządzanego przez wspólnotę, ale w latach 2020-2021 pełnił też funkcję administratora w zarządzie wspólnoty. Swoje podejrzenia były poseł oparł na dokonanym przeglądzie i analizie zgromadzonej dokumentacji księgowej, do której miał dostęp. Przeglądając ją zauważył, że zawyżano rachunki za rożne remonty, jego wątpliwości wzbudziło też spłacanie zaciągniętego na docieplenie budynku kredytu czy wpłaty gotówkowe od mieszkańców. – Przesłuchane w charakterze świadków osoby zasiadające obecnie w zarządzie wspólnoty kategorycznie zaprzeczyły zarzutom – powiedział nam Jarosław Rosołek, wiceszef Prokuratury Rejonowej w Zamościu.
Z opinii biegłej z zakresu księgowości dotyczącej prawidłowości prowadzonej dokumentacji księgowej wynika, że choć raporty kasowe nie były prowadzone w sposób właściwy, to doszło jedynie do uchybień. Biegły zwraca uwagę, że w otrzymanej do badania dokumentacji wspólnoty nie odnalazł wezwań do zapłat od kontrahentów, co wskazuje, że wspólnota wywiązywała się w sposób należyty z umów zawartych z dostawcami. W ocenie biegłego, wspólnota nie miała problemów z utrzymaniem płynności finansowej, nie posiadała opóźnień zapłat za towary czy usługi.
Według księgowej i obecnych członków zarządu wspólnoty, Michalski złożył zawiadomienie, bo został odwołany z funkcji administratora.
Wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, prokuratura umorzyła śledztwo. To postanowienie nie jest jeszcze prawomocne.
Przeczytaj także:
- Rada Powiatu Hrubieszowskiego zdecydowała ile da rodzinom ofiar eksplozji w Przewodowie
- Konferencja zespołu parlamentarno-samorządowego PiS w Zamościu. Przedstawili jak dbają o seniorów
- W lesie pod Biłgorajem znaleziono ciało 3-latki i jej ojca! 37-latek zabrał córkę z domu i nie kontaktował się już z rodziną
- Markowicze: Niezwykle cenne znalezisko w lesie
- Zamość: "Szulernia" w kontenerze. Nielegalne automaty i mefedron
Napisz komentarz
Komentarze