Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:47
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Pożegnanie Heleny Hass

Rodzina, znajomi oraz mieszkańcy Zamościa pożegnali w sobotę (18 lutego) Helenę Hass (1936-2023), która przez prawie pół wieku związana była z zamojskim oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W swojej pracy zawsze kierowała się dobrem dzieci i była ich przyjacielem.
Zamość: Pożegnanie Heleny Hass
Helena Hass (1936-2023).

Helena Hass urodziła się 29 listopada 1936 r. w Szczepiatynie (gm. Ulhówek). Po ukończeniu studiów pedagogicznych zamieszkała pod koniec lat 50. w Zamościu. Przez kilkanaście lat pracowała w Zespole Szkół Mechanicznych, Szkole Podstawowej nr 3 oraz Powiatowym Wydziale Oświaty w Zamościu. Od 1975 r. nieprzerwanie związana była z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Była prezesem Oddziału Miejskiego TPD w Zamościu, a także członkiem Zarządu Regionalnego TPD w Lublinie (przez 4 kadencje) oraz Zarządu Głównego TPD w Warszawie (przez 3 kadencje).

Od momentu rozpoczęcia pracy w szkole czuła potrzeby dzieci i ich rodzin i organizowała dla nich wiele różnych form wsparcia. Interesowała się przede wszystkim dziećmi z biednych i patologicznych rodzin. To z jej inicjatywy powstało w Zamościu wiele kół przyjaciół dzieci, w tym specjalistycznych dla dzieci upośledzonych umysłowo, z cukrzycą czy na diecie bezglutenowej. Koła powołały z czasem stowarzyszenia, na bazie których powstały szkoły lub ośrodki szkolno-wychowawcze, które prowadzą samodzielną działalność do tej pory.

Helena Hass włączyła się w budowę Wioski Dziecięcej w Biłgoraju, która w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia. Była to pierwsza taka placówka w Polsce i nowa forma opiekuńczo-wychowawcza, która weszła na stałe do polskiego systemu opieki nad dzieckiem.

W latach 90. w ramach pionierskiego działania zorganizowała rodzinny telefon zaufania oraz sześć niepublicznych placówek wsparcia dla dzieci. Widząc potrzebę objęcia opieką dzieci do lat 3, zorganizowała w 2010 r. Klub Malucha w Zamościu, który funkcjonuje jak niepubliczna placówka prowadzona przez TPD.

W pracy zawsze kierowała się dobrem dzieci. Za swoją działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Przyjaciela Dziecka i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Zamościa”.

Helena Hass zmarła 12 lutego w wieku 86 lat. Spoczęła 18 lutego obok swojego męża, Bolesława Hassa, wieloletniego i bardzo lubianego przez młodzież dyrektora I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mata 21.02.2023 09:36
Leć bolek

Ja 20.02.2023 15:43
TPD sam korzystałem ,super sprawa !! Osoba zasłużona.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama