Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 12:48
Reklama
Reklama

Twórczyni „M jak miłość” pisze do premiera. Ilonie Łepkowskiej chodzi o prawo i pieniądze

Reklama
Scenarzystka Ilona Łepkowska jest jedną z wielu osób, które popisały się pod listem do premiera w sprawie zmian w prawie. Chodzi o pieniądze z platform streamingowych.

Łepkowska to znana scenarzystka. Długo można wymieniać produkcje, które powstały z jej udziałem. Powszechnie jest kojarzona jako twórczyni serialu TVP „M jak miłość”.

Reklama

Ilona Łepkowska jest także jedną z osób, które podpisały się pod listem do premiera. Są wśród nich m.in. Jacek Bromski, Piotr Śliskowski, Jarosław Barzan czy Dariusz Jabłoński. Wszyscy oni to twórcy z branży filmowej.

O co chodzi z tym listem?

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego filmowcy apelują o wprowadzenie w Polsce dyrektywy unijnej, która pozwoli im dostawać tantiemy od wyświetlania ich produkcji na platformach streamingowych.

Teraz wygląda to tak, że twórcy i artyści audiowizualni w Polsce otrzymują tantiemy jedynie z tytułu wyświetlania ich produkcji w stacjach telewizyjnych, na płytach DVD, u operatorów kablowych czy w kinach. ­Jest to zgodne z polskim prawem, czyli ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jednocześnie branża od dawna zabiega o włączenie do tej listy serwisów streamingowych, co ma nastąpić dzięki implementacji w Polsce dyrektywy unijnej, nad czym pracował w ostatnim czasie resort kultury – informuje serwis wirtualnemedia.pl.

Przychody platform w Polsce wynoszą 2,3 mld zł rocznie

Zastosowanie unijnych rozwiązań dałoby twórcom możliwość zarabiania także na streamingu. Autorzy listu podkreślają, że przychody platform w Polsce wynoszą 2,3 mld zł rocznie, a filmowcy nic z tego nie mają.

„Zastanawia nas, dlaczego polscy twórcy filmowi mogą otrzymywać tantiemy z innych państw Europy, w których oglądane są polskie filmy czy seriale (z Francji, Włoch, Hiszpanii, czy nawet Słowenii, Litwy, Estonii), a wciąż nie mogą liczyć na nie we własnym kraju, gdzie są najpopularniejsze” – czytamy w liście.

Streaming będzie wyłączony

Sprawa wydaje się prosta, ale taka nie jest. Jak przypomina serwis, w grudniu z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do resortu kultury trafiło pismo podpisane przez odpowiedzialnego za cyfryzację wiceministra Janusza Cieszyńskiego, w którym była sugestia, że streaming będzie wyłączony z ustawy o tantiemach w internecie.

„Zastanawiające jest dla nas również to, że urzędnicy państwowi stawiają interesy zagranicznych firm ponad interesami polskich twórców i polskich obywateli” – komentują autorzy listu

I dodają: „W imieniu wszystkich polskich filmowców apelujemy do Pana oraz do rządu Prawa i Sprawiedliwości o implementację dyrektywy wraz z zapisami zapewniającymi prawo do sprawiedliwego wynagrodzenia z internetu!”.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KHTreść komentarza: czytając Twoje komentarze. mam nieodparte wrażenie, graniczące wręcz z pewnością, że źródłem Twojej rozległej wiedzy na każdy temat jest jedynie słuszna tv. tv.r.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Tarcza Wschód za 10 miliardów! Co powstanie przy granicy? Zobacz zdjęciaAutor komentarza: PrzedsiębiorcaTreść komentarza: To w takim razie niech gmina daje wszystkim lokale użytkowe: sklepom, fryzjerom, mechanikom, poczcie, weterynarzom, lekarzom, stomatologom, aptekom itd. Wszyscy świadczą usługi na rzecz społeczeństwa.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:54Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: LwowiakTreść komentarza: Gdyby takie było w tamtym czasie już dawno by to zrobił. I zrobił, znalazł w JarczowieData dodania komentarza: 2.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: DariuszTreść komentarza: Zamiast marketu czy stacji paliw to lepiej w tym miejscu blok lub budynki mieszkalne wybudować.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 10:25Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: JerzyTreść komentarza: Same markety zagraniczne jedynie polski PSS a gdzie zakłady produkcyjne nie ma i nie będzieData dodania komentarza: 2.04.2025, 10:08Źródło komentarza: Zamość: Ani stacji paliw, ani marketu. Radni wstrzymali inwestycję, żeby "nie dobijać" przedsiębiorcówAutor komentarza: MopTreść komentarza: Hej CIEKAWY TEMAT czemu zmieniasz temat ? Co nas obchodzi jakaś wójt jeżeli mamy u siebie tyle problemów, NASZE WŁADZE nie słuchają swoich mieszkańców i robią co im się podoba, wiedząc, że większość mieszkańców nie chciała likwidacji biblioteki. Czy WYBORCY potrzebni są im tylko przed wyborami? Ot tak lekka ręką, a właściwie jednym przyciśnięciem guzika przekreślili 25 lat. Ale co tam dla nich kultura, czytelnictwo, im nie potrzebni też przedsiębiorcy. Zakup "szafy" do robienia zdjęć to jest SUKCES, WYPASIONY samochód dla starostwa był NIEZBĘDNY,a to, że ludzi wygania się na bruk i pracy nie mają to ch.j. Pan z mopem na głowie robi zawrotną karierę w najdalej wysuniętym mieście na wschód, z Warszawy pogonili dziada, a tutaj PANISKO. Drodzy mieszkańcy "to coś" wybraliście i teraz mamy żniwo tego wyboru. Czy oni działają dla nas? Czy dla własnej pokazówki i korzyści.Teraz nie dziwię się, że jego plakaty przed wyborami wisiały do góry nogami, coś w tym jest. Jest żle, a zapowiada się jeszcze gorzej. Żal serce ściska, bo grzęźniemy w g.....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:54Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacji
Reklama