Ideą projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej. Jest największym biegiem pamięci w Polsce. W kraju odbywa się on od 11 lat, w Biłgoraju po raz ósmy.
Przybyłych witał koordynator biegu Łukasz Pracoń. Zaznaczył, że trasa biegu – 1963 metry ma charakter symboliczny. W 1963 roku zabito ostatniego żołnierza wyklętego.
Corocznie patronem biegu są inne osoby. W tym roku są to: Witold Pilecki, Alicja Wnorowska, Irena Szajowska i Tadeusz Płużański. Ich sylwetkę i losy przedstawiła poseł Beata Strzałka. – Gromadzimy się, aby oddać hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej dalej walczyli o niepodległą Polskę, o Polskę w który dzisiaj żyjemy – mówiła.
Starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip w swym wystąpieniu podkreślał, że Żołnierze Niezłomni walczyli o wolną Polskę, ale walczyli także o idee, które stawiły i stanowią o naszym narodzie. – Biegniemy po to, aby uczcić tych wszystkich, który oddali życie i zdrowie za wolną Polskę. Biegniemy po to, aby oddać im hołd, aby przypomnieć o tych wartościach za które oni musieli ginąc. Dziś żyjemy w wolnym kraju. Polskość i wolność nabiera innego znaczenia w kontekście tego co dzieje się za wschodnią granicą. Wolność nie jest dana raz na zawsze, wolność jest zadana. To zadanie, które wystawia życie przed młodym pokoleniem – mówił. Zaznaczył, że to głównie od młodych zależy jak Polska będzie wyglądała w przyszłości. Życzył, aby wszystkie wartości za które walczyli i ginęli żołnierze wyklęci nie były zapomniane, a zawsze aktualne.
Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, a patronat nad biegiem w Biłgoraju objęła poseł na Sejm RP, Beata Strzałka. Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy, a na mecie, po przebiegnięciu symbolicznego dystansu 1963 m pamiątkowy medal.
Napisz komentarz
Komentarze