Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:47
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Pobiegli Tropem Wilczym [ZDJĘCIA]

Już po raz ósmy w Biłgoraju odbył się bieg "Tropem Wilczym". Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością. W Biłgoraju wzięło w nim udział blisko 700 osób.
Biłgoraj: Pobiegli Tropem Wilczym [ZDJĘCIA]


Ideą projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej. Jest największym biegiem pamięci w Polsce. W kraju odbywa się on od 11 lat, w Biłgoraju po raz ósmy.

Przybyłych witał koordynator biegu Łukasz Pracoń. Zaznaczył, że trasa biegu – 1963 metry ma charakter symboliczny. W 1963 roku zabito ostatniego żołnierza wyklętego.

Corocznie patronem biegu są inne osoby. W tym roku są to: Witold Pilecki, Alicja Wnorowska, Irena Szajowska i Tadeusz Płużański. Ich sylwetkę i losy przedstawiła poseł Beata Strzałka. – Gromadzimy się, aby oddać hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej dalej walczyli o niepodległą Polskę, o Polskę w który dzisiaj żyjemy – mówiła.

Starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip w swym wystąpieniu podkreślał, że Żołnierze Niezłomni walczyli o wolną Polskę, ale walczyli także o idee, które stawiły i stanowią o naszym narodzie. – Biegniemy po to, aby uczcić tych wszystkich, który oddali życie i zdrowie za wolną Polskę. Biegniemy po to, aby oddać im hołd, aby przypomnieć o tych wartościach za które oni musieli ginąc. Dziś żyjemy w wolnym kraju. Polskość i wolność nabiera innego znaczenia w kontekście tego co dzieje się za wschodnią granicą. Wolność nie jest dana raz na zawsze, wolność jest zadana. To zadanie, które wystawia życie przed młodym pokoleniem – mówił. Zaznaczył, że to głównie od młodych zależy jak Polska będzie wyglądała w przyszłości. Życzył, aby wszystkie wartości za które walczyli i ginęli żołnierze wyklęci nie były zapomniane, a zawsze aktualne.

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, a patronat nad biegiem w Biłgoraju objęła poseł na Sejm RP, Beata Strzałka. Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy, a na mecie, po przebiegnięciu symbolicznego dystansu 1963 m pamiątkowy medal.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama