Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:11
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Od kiedy nie będzie można montować pieców gazowych? Są dwa terminy

Unia chce zakazać ogrzewania domów węglem, olejem i gazem. Żeby zmniejszyć emisję dwutlenku. Zakaz obowiązywałby od 2030 r. Niewykluczone jednak, że stanie się to 2 lata wcześniej.

Jeszcze niedawno rząd namawiał Polaków do przechodzenia na gazowe ogrzewanie mieszkań. Powstał nawet program pod nazwą Czyste Powietrze, który miał pomóc w sfinansowaniu tej inwestycji. Skorzystało z tego sporo osób.

Teraz okazuje się, że również ogrzewanie gazowe zostanie zakazane, bo według Unii Europejskiej jest za mało ekologiczne. Trwają właśnie – jak podał Portal Samorządowy – prace nad nowymi przepisami. Zajmują się tym Komisja Europejska i Europarlament.

Co proponuje Komisja Europejska?

Od 2029 r. ma być wprowadzony obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych dla wszystkich nowych budynków mieszkalnych.

Od końca 2026 i w 2027 r. ten sam obowiązek będzie spoczywał na właścicielach wszystkich nowych budynków publicznych i komercyjnych (biurowców, hoteli, galerii handlowych, magazynów…).

Od 2027 r. państwa członkowskie UE nie mogłyby dofinansowywać instalowania pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz.

Ograniczenia w montowaniu pieców gazowych obejmą również budynki już istniejące.

Co proponuje Parlament Europejski?

Od 2024 r. zakazać dofinansowywania zakupu pieców na paliwa kopalne, w tym także na gaz.

Od 2028 r. wprowadzić obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków.

Od 2026 r. zakazać montowania pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz, we wszystkich nowych budynkach publicznych.

Od 2028 r., czyli 2 lata wcześniej, niż proponuje to Komisja Europejska, zakazać montowania pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz, we wszystkich pozostałych nowych budynkach

Od 2035 r. lub od 2040 r. zakazać montowania nowych pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz, w istniejących budynkach.

Przyjęcie takich zapisów oznaczałoby m.in., że już w przyszłym roku nie można byłoby dostać dotacji z programu „Czyste Powietrze” na wymianę pieca na nowy gazowy.

To, jaki ostatecznie kształt będzie miała dyrektywa unijna, zależy od wyników negocjacji między Europarlamentem, Komisją Europejską i Radą Europejską.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Regina 17.03.2023 06:35
Nie ma komentarzy?A to dziwne!?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama