Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:19
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Tadeusz Wicherek w zamojskiej Alei Sław (ZDJĘCIA, FILMY)

Tadeusz Wicherek, dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu dołączył dzisiaj do grona zasłużonych dla miasta postaci, które uhonorowano w zamojskiej Alei Sław.

Autor: Anna Szewc

Uroczystość odsłonięcia kolejnej tablicy w bruku ulicy Grodzkiej na Starym Mieście w Zamościu odbyła się dzisiaj (piątek, 9 czerwca) po południu. Galę prowadziła Teresa Madej, pomysłodawczyni i "dobry duch" Alei Sław.

Dla Tadeusza Wicherka ta uroczystość była wyjątkowym ukoronowaniem jego dotychczasowej artystycznej działalności, bo dyrygent i dyrektor Namysłowiaków obchodzi w tym roku 35-lecie swojej twórczości i 10-lecie związku z Zamościem.

O bohaterze uroczystości mówiono dużo i wyłącznie w superlatywach. Bo też jest go za co chwalić.

W 1986 roku Tadeusz Wicherek został laureatem nagrody Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia na „III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga” w Katowicach. W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał w Warszawskiej Akademii Muzycznej.

W 1989 roku zrealizował operę J. Haydna „Die Welt auf dem Monde” oraz musical z własną muzyką „Hilfe die Hermanns Kommen” w Hamburgu. Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych. Od 1990 roku jest dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta.

Od 1991 do 1995 roku był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze a w latach 1999 –2005 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej.

Od 1990 roku jest dyrygentem, a od 2007 Dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, znanej z cyklu telewizyjnego „Z Batutą i Humorem”, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech.
Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych (WOSPR) dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał wiele płyt CD w Polsce Niemczech i Finlandii.

Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak. „Festiwal Mozartowski” w Warszawie, w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii, „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień” i „Carintischer Sommer Festival” (Austria). 

Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu. Wspólnie z Teatrem Wielkim w Poznaniu powołał do życia Kaliską Scenę Operową, na której zrealizował „Czarodziejski Flet”, „Madama Butterfly”, „Fidelio”, „Rigoletto”, „Barona Cygańskiego” oraz „Widma” Stanisława Moniuszki.

Od marca 2007 r. jest Dyrektorem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Jest Dyrektorem Artystycznym  „Festiwalu Kultury Włoskiej Arte Cultura Musica e…” w Zamościu.

Zajmuje się również reżyserią. W grudniu 2007 zrealizował autorski spektakl „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w Zamościu (kierownictwo muzyczne i reżyseria). Stale współpracuje z Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie – ostatnia premiera „W krainie Czarodziejskiego Fletu”.

W dzisiejszej uroczystości poza Tadeuszem Wicherkiem i jego małżonką wzięli udział także uhonorowani w Alei Sław: Krzysztof Zanussi (uhonorowany w 2010), Maria Sarnik-Konieczna i prof. Marian Konieczny (2014), Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt (2012) i Bożena i Paweł Dudzińscy (2015).

Zwieńczeniem gali był koncert w wykonaniu Namysłowiaków pod batutą Macieja Koczura.

Darczyńcą tegorocznego wydarzenia w Alei Sław była PGE Obrót S.A.

Filmy z dzisiejszej gali na naszym facebookowym profilu.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama